Türkiye'nin en iyi haber sitesi

1987 kar tatilinden 2014 Soçi Olimpiyatları'na

Cuma günü başlayacak Soçi'deki oyunlar için tarihteki tüm kış olimpiyatları için harcanan paradan çok daha fazlasını harcayan Rusya Devlet Başkanı Putin için bu olimpiyatlar tüm dünyaya Rusya'nın gücünü göstereceği bir sahne

Aziz Sarıyer, 40 yıllık tasarımcı. Oğlu Derin Sarıyer de onun izinden gidiyor ve babasının başarısının gölgesinde kalmayacak kadar üretken. Derin Sarıyer amatör bir çalışmaya imza attı ve beklenilmeyeni yaptı. Bir şarkı yazdı ve seslendirdi. Şarkının en vurucu yeri ise "Çok mutlu ol, 1987 kar tatilindeki çocuk gibi". 1987 kar tatili, her kış metrelerce karla boğuşan Anadolu insanına birşey ifade etmez ama 70 ve 80 doğumlular için İstanbul'da 87 kışında yağan karı kimse unutmaz. Bir kuşak nasıl Beyaz Gölge ile basketbol âşığı olmuşsa, 87 kışında da İstanbul'da çok çocuk kış sporlarına merak saldı. Yokuşlardan kızakla kayanlar, hızını alamayıp kayak takımı edinenler. Sonra bir daha öyle kar yağmadı zaten. Yağmura bile hasret kaldı bu yorgun şehir. Kayak meraklılılarına selam olsun, onlar Uludağ'da, Kartalkaya'da, Erciyes ve Palandöken'de ilk kar ne zaman düşmüş, kaç santimetre kar olmuş yakından takip ederler. Kış bastırdığında spor yapmak üzere kayak merkezlerinin yolunu tutan çoktur ama bizde kış, sömestir tatili denildiğinde akıllara açık havada mangalda sucukekmek gelir.

224 ABD'Lİ SPORCU GİDİYOR
Şık kayak takımlarını giyip, dağ otellerinin açık hava kafelerinde saatlerce oturmak takdir edersiniz ki olimpik spor değil. Mesele buz pateniyse, bunu da AVM etkinliğine indirdik memleket olarak. Kazak, parfüm alışverişi için gidilen bir AVM'de 'çocuk biraz da buz pateni öğrensin' saatleriyle sporcu yetiştirebilmek hayal. İşte bu yüzden cuma günü açılış töreni yapılacak olan Soçi Kış Olimpiyatları'na Türkiye altı sporcuyla katılacak. Soğuk Savaş yıllarında Rusya'nın Afganistan'ı işgali sonrasında 1980 Moskova Yaz Olimpiyatları'nı boykot edip katılmayan ABD, olimpiyat tarihinde ilk kez Rusya sınırları içine sporcularını yollayacak. 224 sporcuyla Soçi'ye çıkarma yapacak olan Amerikalılar'ı, 222 sporcuyla komşusu ve kış sporları cenneti olan Kanada takip ediyor.

Antalya'NIN RAKİBi SOÇİ
Ev sahibi Rusya ise yakın gelecekte turizmde Antalya'nın bir numaralı rakibi olacağı kabul edilen Soçi'deki oyunlara 216 sporcuyla katılacak. 1980 Olimpiyatları'nda ABD olmayınca, 80'i altın, 195 madalyayla gövde gösterisi yapan ve o günlerde SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği) olan Rusya'da kazanılan başarıların milliyetçiliği körüklediği, gençlerin spora olan ilgisinin arttığı tarihsel bir gerçek. Dört yıl sonra ise Los Angeles'tan başka adayın olmadığı ABD'deki olimpiyatları bu kez Ruslar boykot edince de ev sahibinin madalyaları süpürdüğü spor tarihinde kalın satırlarla yazılı. Tarihteki tüm kış olimpiyatları için harcanan paradan çok daha fazlasını harcayan ve oyunlar için ülkenin kasasından 50 milyar dolar akıtan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için bu olimpiyatlar tüm dünyaya Rusya'nın gücünü göstereceği bir sahne. Guatemala'daki son seçime bizzat giden, İngilizce başladığı konuşmasını Fransızca bitirip, oyunları Güney Kore'nin elinden kapan Putin, 2018'de de Dünya Kupası'na ev sahipliği yapacak ülkesinin gücünü ABD ve Çin ile giriştiği uzay programları rekabetinde sınamaktan vazgeçmiş görünüyor. Putin'in Rusya'sı şimdi Krasnador'daki dağlarda ve Soçi'deki devasa olimpiyat köyü ve tesislerde; dört yıl sonra da Dünya Kupası'nda yeşil zeminlerde gövde gösterisine hazırlanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
1987 kar tatilinden 2014 Soçi Olimpiyatları'na
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN