Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Selfie Sendromu'na yakalandık

Ellen Degeneres'in Oscar töreninde çektiği selfie tüm dünyaya yayıldı. Toplu selfie çekmeyen kalmadı. Buyrun, modern dünyanın yeni hastalığı Selfie Sendromu ile tanışın

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Herkes 86. Oscar töreninde komedyen Ellen Degeneres'in Hollywood yıldızlarıyla beraber çekip paylaştığı selfie'yi konuşuyor, hatta kendi 'Oscar selfie'si'ni paylaşıyor. Bir haftadır bir selfie çılgınlığı sürüp gidiyor. Tabii öncesi de var. Bir düşünün, sosyal paylaşım sitesinde kendindeki değişikliği göstermek isteyen, canı sıkıldığıda ya da sırf bir şeyler paylaşmak istediğinde selfie çeken arkadaşlarınızın sayısı az mı? İngilizce otoportre anlamındaki self-portrait kelimesinden türeyen selfie, kendi fotoğrafını çekmek ve paylaşmak anlamına geliyor. Günlük hayatta bu kadar sık kullanılan selfie kelimesini Oxford Üniversitesi, 2013 yılının sözcüğü seçti. Yılın sözcüğü olunca da "Nasıl selfie çekilir?" videolarından tutun dünyadaki birçok ülkenin çevrimiçi selfie haritası yapıldı.

SELFIE NARSİST YAPIYOR
Çoğu etkinlik ve galada dünyaca ünlü isimler telefonlarını ellerinden düşürmüyor, ABD Başkanı Obama bile! Özel anlarını paylaşmak için selfie çekiyorlar. Prens William ve Kate Middleton, Rihanna, Eminem, Elijah Wood bunlardan bazıları. Degeneres'in 'Oscar selfie'si sadece kendini çekmek yerine kalabalık ve mutlu anların selfie'sini çekme akımını da başlatmış oldu. Fatih Terim bile bu akıma uydu ve milli futbolcularla beraber çektiği selfie en çok paylaşılanlar arasında. Peki bu çılgınlığın sonuçları neler? California Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi'nin selfie hakkında ortaya koyduğu çalışmalar derlendi ve ortaya modern dünyanın yeni hastalığı çıktı: Selfie Sendromu. Selfie çekmenin kişiyi narsistik yaptığını belirtilen çalışmada selfie'nin diğer etkileri depresyon, dikkat eksikliği, röntgencilik, bağımlılık ve hipokondri (hastalık hastası) olarak sıralandı. Özellikle narsist kullanıcıların sürekli güncelleme yaptığı ve kendi fotoğraflarını paylaştığını söyleyen araştırmacılara göre selfie sendromuna yakalanmış kişi sayısı gün geçtikçe artıyor. Yani patronunuzdan karşı komşunuza kadar herkes selfie çılgınlığına kendini kaptırırken siz de telefonunuzu kendinize çevirip poz vermeden önce bir düşünün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Selfie Sendromu'na yakalandık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN