Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sinema tarihi cebinizde

Giriş Tarihi: 14.9.2014

Twitter'da başlayan sonra mobil telefon uygulaması olan HerGünBirFilm artık cepten film izleme imkanı sunuyor. Uygulama sayesinde Canım Kardeşim ya da Radyo Günleri gibi sinema tarihinin nitelikli filmlerini izlemek mümkün

Sinemada güncelin dışına çıkmak, biraz tarihi içerisinde ya da türler arasında dolaşmak ve beğendiğiniz bir filmi hemen cep telefonuzda ya da tabletinizde izlemek isterseniz, HerGünBirFilm tam size uygun bir mobil telefon uygulaması. Ücretsiz indirebileceğiniz bu uygulama size her gün bir film tavsiye ediyor ve sinemanın zenginliği ile sizleri tanıştırıyor. Bu uygulama şu sıralar sinemaseverlerin gözdesi olma yolunda. İnternet dünyasının prestijli web tasarım yarışması Favourite Website Awards'ta 'günün mobil uygulaması' ödülünü alan uygulamının takipçileri arasında Athena Gökhan, Onur Ünlü, Taner Birsel, Damla Sönmez, Rıza Kocaoğlu, Mert Fırat, Berrak Tüzünataç, Serkan Keskin, Yekta Kopan ve Zerrin Tekindor gibi isimler de var. Apple Store'a yüklendiği nisan ayından bu yana yaklaşık 40 bin kullanıcının indirdiği uygulamanın çıkış noktası, SİYAD üyesi sinema eleştirmeni Cem Altınsaray'ın Twitter'dan #hergünbirfilm hashtag'iyle yaptığı film önerileri. Altınsaray'ı bu önerileri yapmaya itense, özellikle genç neslin TV'de film kuşaklarından, sinema dergilerinden, tarihi sinema salonlarından ve kültür merkezlerinin özel gösterimlerinden gitgide mahrum kaldığını düşünmesi.

HEM FİLM HEM KÜLTÜR
HerGünBirFilm'in amacı film önerilerinde bulunmanın da ötesinde bir sinema kültürü oluşturmak. Cem Altınsaray sinemaya herkesin meraklı olduğunu, herkesin az ya da çok film izlediğini ama "Avrupa sineması çok sıkıcı", "Asla western türü film izlemem", "Hollywood'dan nefret ederim". şu gibi cümlelerle çok sık karşılaştığını söylüyor. Gerçek bir sinemaseverin asla böyle cümleler kurmayacağını söyleyen Altınsaray, bunun yanı sıra çoğu gencin de 1990 öncesi çekilmiş filmleri izlemediğini düşünüyor. HergünBir- Film, işte bu gibi önyargıları aşmak, sinema sanatını tüm dönem ve türleriyle kucaklamak adına atılmış bir adım. Bu adım ilk günden başlayarak çok olumlu karşılandı. Şimdi de MUBI'yle ortaklıkla daha geniş bir kitleye ulaşma hedefinde.

MUBI'YLE ORTAKLIK
MUBI, 200 ülkede televizyonlardan akıllı telefonlara pek çok platformda hizmet veren online bir 'sinematek'. Usta yönetmen Martin Scorsese'nin de destek verdiği platformda, her gün kimi eski kimi yeni filmler gösterime çıkıyor. Platformun amacı da HerGünBir- Film'le aynı; bilinirliği az, birbirinden önemli filmleri sinemaseverlerle buluşturup sinema kültürünü geliştirmek. HerGünBirFilm uygulamasında şu anda 300'den fazla yerli ve yabancı film var. Bu filmler arasında Ertem Eğilmez'in Canım Kardeşim, Reha Erdem'in A Ay filmi de var, Akira Kurosawa'nın Ikiru, Mike Leigh'nin Çıplak, Woody Allen'ın Radyo Günleri ve Bertolucci'nin Konformist filmleri de... MUBI ile işbirliği sonucu bu filmleri uygulamadan seçtikten hemen sonra izleyebiliyorsunuz. Cem Altınsaray bu ortaklığın, kendisine gelen "Filmler iyi güzel de nasıl izleyeceğiz, nereden bulacağız?" sorularının da cevabı olduğunu söylüyor. Altınsaray'ın bir müjdesi daha var, HerGünBirFilm uygulamasının yeni yılda İngilizce versiyonunun çıkması planlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sinema tarihi cebinizde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN