Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hurda bisikletle şampiyon oldu

Ramazan İçöz, yaşadığı köyde eski bisikletine atlayıp dağ bayır geziyor, engelleri aşıyordu. Katıldığı ulusal bisiklet yarışında da parkuru kolaylıkla tamamladı, profesyonelleri geride bırakarak birinci oldu. Herkes şaşkındı...

Giriş Tarihi: 19.10.2014
Hurda bisikletle şampiyon oldu
Geçen hafta Türkiye'nin dağ bisikletiyle yarışılan ilk downhill enduro organizasyonu olan Down Olympos MTB Enduro, Antalya'da gerçekleşti. Enduro yarışında bisikletçiler yokuş aşağı ve engebeli yollarda zamanla mücadele etti. Bakarken bile insanın başını döndüren 2 bin 366 metre yükseklikteki Tahtalı Dağı'nın zirvesinden Roma Köprüsü'ne uzanan yarışta 72 yarışmacı sadece taşlı yolla değil, hava şartlarıyla da adeta savaştı. Çamlıca'nın ana sponsoru olduğu yarışa katılanların çoğu birbirlerini tanıyan profesyonel bisikletçilerdi. Herkesin aklında farklı favori isimler vardı. Lakin kuponların hepsi yattı. Çünkü yarışı bisikletçiler arasında ilk kez böyle büyük bir yarışa katılan 19 yaşındaki Ramazan Emre İçöz kazandı. İçöz'ün diğer yarışçılara göre bisikleti yetersiz ve ekipmanı eksikti ama gelin görün ki yarışın sonunda kürsünün zirvesindeydi. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz gazoz savaşı yapıldı ve hediyeler verildi. Kutlamalar sona erdi ama şaşkınlık bitmedi. Bazı sohbetlere kulak misafiri olduk. Yarışçıların kimisi Ramazan İçöz'ü ciddi bir rakip olarak görmediğini, kimisi de onun yarışmacı olduğunu bile fark etmediğini söylüyordu. Duyduklarını pek umursamadı İçöz, sonuçta birinci olmuştu. Antalya'nın Elmalı Köyü'nde yaşayan Ramazan İçöz'ün bu yarışı kazanmasının altında profesyonellikten çok elbette alışkanlık yatıyor. Çünkü evi bir dağın tepesindeymiş, her gün bisikletle inip çıkıyormuş. İçöz "Dedem emekli olduktan sonra çobanlık yapmaya başladı. Ben de dedemin arkasından bisikletime atlayıp o dağ senin, bu dağ benim gezdim" diyor.

KİMSE İNANMADI

Bu yarışmayı internette gördüğünü söyleyen genç sporcu "Eski bir bisikletim vardı, uygun fiyata almıştım. Onu tamir ettim ve boyayıp bu yarışmaya katıldım. Etrafımdakilerin hiç umudu yoktu diyebilirim. Ama parkur benim için kolaydı. Bizim köyün zemini de böyle zaten. Ben profesyonel değilim, şansım da yaver gitti belki. Bir sürü de hediye verdiler ama yeni bisiklet almayı düşünmüyorum. Sonuçta bisikletim var. Gerekirse yeni parçalar alırım" diyor. Akdeniz Üniversitesi'nde bilgisayar programcılığı okuyan Ramazan İçöz'ün hayali motocross şampiyonu olmak, ama maddi durumu el vermediği için şimdilik sadece bisiklet yarışlarına katılıyor.

PROFESYONELLER ÜZGÜN

10 yıldır profesyonel olarak bisiklet yarışlarına katılan Alperen Kıvılcım ise yarışmada ikinci oldu. 24 yaşındaki Kıvılcım'ın downhill bisiklet alanında iki Türkiye rekoru var. Bisikletiyle Ağrı Dağı'nın zirvesinden inen sporcu "Bu yarışta da birinci olmayı bekliyordum, bu yüzden ikincilik sürpriz oldu. Çok üzüldüm, kürsüye hiç çıkmak istemedim. Birinci olan arkadaşın bisikleti benimkine kıyasla çok yetersizdi. Onun yarışı yokuş yukarı yolların sıklığından dolayı kazandığını düşünüyorum" açıklamasını yaptı. Üçüncü olan Bora Tilki ise "17 yıldır bu işin içindeyim. 42 yaşımdayım. Özellikle gençlere yaşın spor yapmak ve mücadele etmek için engel olmadığını göstermek istedim. Bu hırsım beni kürsüye taşıdı. Seneye bir daha katılacağım ve birinci olmaya oynayacağım!" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hurda bisikletle şampiyon oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN