Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siyasetçiler de elinden düşürmüyor

Giriş Tarihi: 7.12.2014
Siyasetçiler de elinden düşürmüyor

Devlet başkanları, politikacılar özel hayatlarının bir parçası olan akıllı telefonlardan uzak duramıyor. Ancak telefonları güvenlik nedeniyle üzerinde düzenlemeler yapıldıktan sonra kullanıyor, çoğu zaman da kendileri taşımıyorlar

Akıllı telefonlar sadece gençlerin değil, devlet başkanlarının da özel hayatının bir parçası. Ancak güvenliğe, özel hayata ve kişisel bilgilere herkesten daha çok dikkat etmek zorundalar. Bu yüzden istedikleri cihazları sürekli kullanamıyorlar. Hatta güvenlik sebebiyle kullanmamaları söyleniyor. Genelde telefonlarında yerel donanım ve yazılım kullanmaya gayret ediyorlar. Batılı ülkelerin devlet başkanları genelde BlackPhone adı verilen özel tasarımlı cihazı kullanıyor. Aralarında özel hayatlarında ayrı, devlet işleri için ayrı telefon kullananlar da var.

NE KADAR ÖZELLİK O KADAR DERT

Devlet başkanları ve başbakanlar genelde kullandıkları cihazlarla ilgili bilgiyi kolay kolay paylaşmıyor. Telefonların akıllı telefon özellikleri arttıkça bilgisayar korsanlarının saldırısına uğrama ihtimali de aynı oranda artıyor. Dokunmatik ekranıyla akıllı telefonlar konusunda en çok ilgi çeken marka iPhone'u pek çok devlet başkanı kullanıyor. Rusya Başbakanı Medvedev, Güney Amerikalı liderlerin bir bölümü iPhone'u tercih ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu sürekli yanlarında taşımasalar da özel hayatlarında zaman zaman iPhone kullanıyor. Kendileri taşımadığı için aslında tek bir markayı tercih ettiklerini söylemek de mümkün değil.

BLACKBERRY TUTKUSU BİTMEDİ

Akıllı telefon konusunda liderlerin ve iş dünyasının vazgeçemediği markaların başında ise BlackBerry geliyor. ABD Başkanı Obama kendisi için özel olarak tasarlanan BlackBerry tuşlarına sahip ancak kamerası olmayan yüksek güvenlikli bir cihaz kullanıyor. Genelde yüksek güvenlik için hem donanım hem de yazılım olarak şifreli cihazlar kullanılmasına dikkat ediliyor.

MANDELA'NIN VAZGEÇEMEDİĞİ TELEFON
Bu yıl hayata gözlerini yuman Güney Afrika eski devlet başkanı Nelson Mandela efsane telefonlardan biri olan Nokia 6310'u kullanmıştı. Uzun süre pazarın bir numaralı cihazı olmayı başaran Nokia bu modelde uzun pil ömrü ve ekranıyla adından söz ettirmişti.

UZAKDOĞU KENDİ MARKASINI TERCİH EDİYOR
Çin, Güney Kore ve Japon devlet başkanları, akıllı telefon tercihlerini başarılı ülke firmalarından seçiliyor. Genelde başkan ve eşleri kendi ülkelerinin markalarını kullanıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Siyasetçiler de elinden düşürmüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN