Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuk parkında tuhaf şeyler oluyor

Giriş Tarihi: 29.3.2015
Çocuk parkında tuhaf şeyler oluyor

İstanbul'un en merkezi noktalarından biri olan Aksaray'daki bir çocuk parkındayız. Bir yanda çocuklar neşe içinde oyun oynuyor diğer tarafta hayat kadınları müşterileriyle pazarlık yapıyor. Bu park bir fuhuş merkezine dönüştürülmüş, mahalle sakinleri ise çok rahatsız

Aksaray, İstanbul'un en eski semtlerinden biri... Metro hattıyla, otobüs duraklarıyla, günde binlerce insanın geçtiği İstanbul'un en yoğun aktarma noktalarından biri... Laleli, Kapalıçarşı, Sultanahmet'e yakınlığı dolayısıyla ticaret veya tatil için gelen 72 milletten kişinin geçiş noktası... Aksaray Metrosu'nun çıkış kapısının yaklaşık 200 metre karşısında bir çocuk parkı yer alıyor. Çeşitli spor aletlerinin de yer aldığı bu parkı, kentteki benzerlerinden ayıran bir fark var. Bu parkın bir yanında çocuklar keyifle oyun oynarken, parkın içinde ve etrafında kirli pazarlıklar dönüyor. Parkı mesken tutanlar orayı merkezi haline çevirmiş. Güpegündüz 10 kadın, parkın içinde ve etrafında tur atarak müşteri bekliyor. Bu kadınlar bazen kandırılarak bazen de kendi istekleriyle bu cehenneme düşüyor. Etrafta bu kadınları çalıştıran belki de çalışmaya zorlayan erkekler de var. Park adeta fuhuş için bir sergi alanına dönüşmüş. Çocuklar kaydıraktan kayarken, kadınların etrafında pervane olan 40'lı, 50'li yaşlarda çok sayıda erkek güpegündüz, sokak ortasında fuhuş için pazarlık yapıyor. Gazetemize gelen bir ihbar üzerine parka gidiyoruz. Öğlen saatleri, hava güneşli... Parkta sayıları az olsa da çocuklar var, neşeyle oyun oynuyorlar. Kalabalık bir erkek grubu çevrede bekleşiyor, arayış halindeler. Bazıları ise spor aletlerinde oturuyor. Sayısı 10'u bulan hayat kadını ise parkın çevresinde ve içinde volta atıyor. Bu yürüyüşler sırasında kadınların yanına gelen erkekler, fuhuş için pazarlık yapıyor. Dakikalar içinde birkaç pazarlık bitiriliyor. Yabancı uyruklu olan kadınların hemen hepsi kırık da olsa Türkçe konuşuyor.

EV ARKA SOKAKTA VE GÜVENLİ

Fotomuhabiri arkadaşım İlhami Yıldırım, bölgede yüksek bir yerde parkı izlemeye alıyor. Ben de müşteri gibi bir kadının yanına yaklaşıp konuşmaya başlıyorum. İlk pazarlığım bu. 38 yaşında olduğunu söyleyen kadın, parkın hemen arka sokağında evi olduğunu, fuhuş için oraya gidebileceğimizi söylüyor. Evin güvenli olduğunu özellikle belirtiyor. Konuşma uzadıkça fiyatı düşüren kadın, bir an önce arka sokaktaki eve gitmek için ısrar ediyor. Fuhuş için 50 lira isteyen diğer bir kadın, konuştukça hem fiyatı düşürüyor hem de vaatlerini arttırıyor. Göreceğimi gördüm diye düşünüp kadının yanından ayrılmaya karar veriyorum. Bu kez kolumu tutuyor ve "Tamam, 30 lira olsun. Çok memnun kalacaksın" diye son kurşununu atıyor. Çocuk parkı etrafında fuhuş pazarlığı, av peşinden koşturan kurtların mücadelesi gibi. Çok sayıda erkek bir kadının etrafında dolanıyor. Ben de bir kadının yanına yaklaşıyorum. Yanımda iki kişi daha var. Bir süre kadının voltasına eşlik ediyoruz. Yanımdaki iki kişi peşi sıra kadının yanına gidiyor ve pazarlığı yapıyor. Pazarlık neredeyse 15-20 saniye sürüyor. Anlaşma sağlanamayınca hemen diğeri başlıyor konuşmaya. Aynı sahne yeniden tekrar ediyor. Kadının yanında kalan tek kişi olarak gittiğimde, fuhuş için ne kadar istediğini soruyorum. "60 lira" diye cevap veriyor. Daha sonra, "Çok mu? Hadi senin için 50 lira olsun" diyerek son cevabını veriyor. Başka bir kadının yanına gittiğimde, nereli olduğunu soruyorum. Kaşlarını çatarak "Buralıyım" diye cevap veriyor. 50 lira isteyen kadın, evin temiz olduğunu, duş da alabileceğimi söyleyerek evin imkanlarını anlatıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuk parkında tuhaf şeyler oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN