İstanbul'un sekizinci tepesi

İstanbul Eminönü'ndeki Büyük Valide Han, gençlerin sevdiği mekanlar arasında yerini aldı. Haliyle sosyal medyada da üne kavuştu. Birçok kişi Instagram'da fotoğraf paylaşmak için hanın çatısındaki kubbede sıraya giriyor. Çatıda amuda kalkıp poz veren de var, zıplayan da

Giriş Tarihi: 15.11.2015
İstanbul'un sekizinci tepesi
Hanın karanlık koridorundan ilerliyoruz heyecanla. Yeşil demir bir kapının önüne vardığımızda, hanın 44 yıllık emektarı Mehdi Amca (63) tahta bir kapıyı aralıyor bize. Merdivenleri her adımladığımızda aydınlığa bir adım daha atıyoruz merakla. Sonunda tarihi hanın çatısına varıyoruz; kadını, erkeği, genci, yaşlısı, turisti hanın çatısında... Herkes çatıda sıra sıra dizilmiş, keyifli bir bekleyişte. Sanki burası bir han çatısı değil de bir tepe. Hem de öyle bir tepe ki, yedi tepeli İstanbul'a meydan okuyor adeta. Belli ki İstanbul'un sekizinci tepesi olma yolunda ilerliyor. "Orası neresi, neyin bekleyişinde insanlar?" diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Kösem Valide Sultan'ın yaptırdığı İstanbul Eminönü'ndeki Büyük Valide Han'ın çatısı burası... Ziyaretçilerin bir kısmı eşsiz İstanbul manzarasına sahip çatıdaki kubbeye çıkmak için sırada bekleyişte, bir kısmı ise selfie (öz çekim) çubuğu hazır olda en iyi pozu çekme telaşında... İnce belli çay bardakları ellerinde koyu sohbette olanlar da var. Martı seslerinin yanında gülüşmeler, espriler de gırla... Kubbenin tepesine çıkıp zıplayanı, amuda kalkıp poz vereni ve manken edalı gençleri de cabası. Ellerde telefon en iyi kareyi çekmek için can atıyor her biri... Çatıya "Bu nasıl fotoğraf, illüzyon mu bu, insan havada nasıl askıda kalır?" diye test etmek için akın edeni de var, Galata ve Boğaz'ı gören İstanbul manzarasını arkasına alıp fotoğraf çektirmek için geleni de. Peki ne oldu da burası bir cazibe merkezi haline geldi? Elbette zamanın fısıltı gazetesi Instagram devrede. Yan kubbede fotoğrafını çektirmeyi başaran bir çift oturmuş, İstanbul manzarasını arkasına alıp kubbeden çektikleri selfie fotoğraflarının en iyisini seçme derdinde. Biz de "Hangisi daha güzel?" diye fikir alışverişi yapan çiftin yanına yaklaşıyoruz. İsimleri Kemal Alioğlu (21), Yağmur Demir (21). İkisi de üniversite öğrencisi. Arkadaşlarının Instagram hesaplarında kubbede zıplama fotoğraflarını görünce "Nasıl çekilmiş bu!" diye merak edip fotoğraf altındaki #büyükvalidehan etiketinin izini sürmüşler. Sonra navigasyon yardımıyla hanın çatısında bulmuşlar kendilerini. Yağmur: "Son dönemde burası gençler arasında revaçta" diyor. İstanbul'a keşfe çıkmayı sevdiklerini söyleyen Kemal ise "Buranın sırası var, bir ara boşluk oldu, biz o arada kubbeye çıkıp çekebildik" diye gururlanıyor.

TANIŞMA VE KAYNAŞMA MEKANI

"Kaç like (beğeni) alırız?" sorusu akıllarını kurcalarken hemen yan tarafta dört arkadaşın gülüşmeleri dikkatimizi çekiyor. Grup elemanlarının çatı arkadaşı olduklarını öğrenince hanın çatısının nelere kadir olduğunu anlayıveriyoruz. Kader Binay (25), Elif Yıldız (24), Elif (23) ve Banu Çelen (20) de üniversite öğrencisi. Elif Yıldız hemen söz alıyor: "Büyük Valide Han'ın çatısı sosyal medya arkadaşlıkları doğuruyor" diyor. Banu ise hanın çatısına daha önce de gelmiş. "Kaç like bekliyorsun?" diye sorunca "İlk geldiğimde çektiğim fotoğraflar çok beğenildi. Bu sefer daha çok beğeni bekliyorum" diyor. Instagram hesaplarını, telefon numaralarını da çoktan almışlar. "Sen beni beğenirsin, ben seni!" muhabbeti sürerken Kader: "İstanbul'un güzelliklerini keşfe devam edeceğiz" diyor. Biz de "Bol like'lar!" diyerek onları uğurlarken bir de ne görelim? Topluca gelenler de var kubbeye doğru. Zirveye çıkmayı başarmış dağcılar gibi bir musiki derneği elemanları açmışlar flamalarını çekiyorlar anı fotoğraflarını.

ULUSLARARASI ARENA GİBİ


Tam o esnada biri amuda kalkıyor kubbede. Arkadaşı onu çekerken, foto muhabiri arkadaşım İlhami Yıldırım da deklanşöre bastıkça basıyor. Kubbede poz veren gencin adı Yiğitcan Uzun (20), arkadaşı ise Eren Tama (20). İkisi de üniversite öğrencisi. Eren: "İki-üç ay burayı bulmak için uğraştım. Ama değdi, manzara süper. Biz de havada askıda kalacağız" deyip gülüyor. Yiğitcan ise: "Tek başıma İstanbul'u keşfe çıkıyorum, burayı da keşfettim. İstanbul'u böyle yerlerde gerçekten yaşayabiliyorsun" diyor. Onlar akşam saatlerini heyecanla bekliyor. Çünkü Instagram'da en çok akşam sekizden sonra takipçilerin aktif olduğunu, en çok beğenin de o saatlerde alındığının bilincindeler. Uluslararası arena gibi de hanın çatısı. Fransızı, Almanı, Portekizi... Onlar da kubbeye çıkma derdinde. Biz de ne diyelim; "İstanbul'un sekizinci tepesi hayırlı uğurlu olsun!"

POPÜLER FOTOĞRAF MEKANLARI

Küçük bir anket çalışması da yapıyoruz. Tabii ki ilk sırada Büyük Valide Han var. Son dönemde en çok gidilen ikinci yer ise Atatürk Arboretumu. Cihangir'deki Roma parkının merdivenleri de üçüncü sırada. Her giden aynı tarzda çekermiş fotoğrafı. Parkta ateş yakılarak çekilen fotoğraf gençler arasında revaçtaymış. Dördüncü sırada ise Rumeli Hisarı'nda hisarın hemen yanındaki bir ara yol. Tarif etmesi zorca. "Deniz kenarı ile iki köprü arası gibi düşünün" diyor gençlerden biri. Dördüncü sıra ise Ayasofya'nın arkasındaki çeşmenin oradaki ara sokaklar var. Sonra sırasıyla Karaköy'ün tüm sokakları, graffiti olduğu için tercih ediliyor. Eski Galata köprüsünün altı. Bebek sahili, Beşiktaş, Kız Kulesi, Piyer Loti, Balat, Emirgan korusu, Yeşilköy sahil diye sıralanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'un sekizinci tepesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN