Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kolombiya'dan yollara düşen müzisyen

Giriş Tarihi: 7.2.2010

Kolombiyalı müzisyen Daniel Cruz, ilginç projesi Gypsyhood'a dahil olacak sokak müzisyenlerini bulmak için düştü dünyanın yollarına. 12 farklı şehir, 18 farklı milliyetten müzisyen ve 10 yıldır devam eden kayıtlar sonunda da Gypsyhood albümü ortaya çıktı...

Gypsyhood, Latin Amerika'dan başlayıp arada pek çok durakta mola vererek şimdilik Türkiye'ye uzanan farklı bir müzik yolculuğu. Kolombiyalı Daniel Cruz'un bu tek kişilik ama kalabalık yolculuğunda mola verdiği duraklarda, kendisine eşlik edenler ise sokak müzisyenleri. Hobi olarak başlayan çalışma, zaman geçtikçe sadece bir müzik projesi olmaktan çıkıp, sosyal bir projeye dönüşmüş ve artık dünyanın bütün sokakları Daniel için bir stüdyo, sokak müzisyenleri de Gypsyhood'un bir parçası haline geldi. Dünyanın dört bir köşesinden sokak müzisyenleri, birbirlerinden habersiz buluştukları bu projede Daniel'in bestelediği parçalara, kendi tarzları ve kültürleriyle hayat verdiler ve vermeye devam edecekler. Üç senedir Türkiye'de yaşayan müzisyen Daniel Cruz, Gypsyhood için "1996'da Kolombiya'da, henüz 22 yaşımdayken müzik tutkusuyla kafamda parlayan bir fikir, Londra'da amacı belli olan bir projeye dönüştü ve oradan da dünyaya yayıldı," diyor. Çeşitli ülkelerden sokak müzisyenlerinin oluşturduğu Gypsyhood'un Türkiye ayağı ise Grup Kadıköy ve Sedat Özkan. Grup Kadıköy Türkiye'de yaşayan Çingenelerden oluşuyor; arabesk, roman ve popüler müzik icra ediyor. Enstrümanları darbuka, cümbüş ve keman. Daniel Cruz ve Grup Kadıköy birlikte geleneksel bir şarkı olan Yüksek Yüksek Tepeler'i söylemiş. Sedat Özkan da Daniel Cruz'un Türkiye'de çalıştığı başka bir sokak müzisyeni. Edirne'de doğan Özkan, İstanbul metrosunda halk müziği icra ediyor. Enstrüman olarak kanunu kullanan Özkan, telekomünikasyon şirketinden emekli.

HABERLERİ SUNAN MÜZİSYENLER
Daniel Cruz, araştırmaları sırasında sokak müzisyenliğinin, bir çeşit, şehirde haberlerin sunumu olarak başladığını öğrenmiş. Ortaçağ'da, bir şehirden başka bir şehre gidip, olayları şarkılarla anlatıyormuş sokak müzisyenleri. Zamanla bu geleneğin değişmesiyle sokak müzisyenleri kiralanmaya başlanmış, birinin doğum günü ya da evlilik töreni için. 13 yıldır süren, müzik tutkusuyla dolu bir çabanın ve disiplinli bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan Gypsyhood projesi kapsamında Cruz, şu ana kadar Münih, Londra, Lizbon, Ferrara, Bogota, Santa Maria del Mar, Şangay, İstanbul ve Sao Paulo'da sokak müzisyenleri ile çalıştı. 2006'da Middlesex Üniversitesi tarafından, Gypsyhood'a birinci sınıf proje derecesi verildi. Tüm bu süreci, müzisyenlerin hayatlarını, müzik tarzlarını, sokakta çalma nedenlerini bir kitapta toplayan Daniel Cruz, kitabı basmayı daha sonraya ertelemiş, çünkü daha gidilecek çok yer olduğunu düşünüyor. Avustralya, Ortadoğu, Afrika, Mısır, Japonya... Bugüne kadar biriktirdiği performans kayıtlarını ise Gypsyhood ismiyle bir albümde toplamış. www.amazon.com ya da www.planetalice.net'den dünyanın her yerinden Gypsyhood projesine ulaşmak mümkün. Türkiye'den sipariş vermek isteyenler için en kolay yolu danielcruz@danielcruzprojects.com'a mail atmak.

* EN SEKSİ SEÇİLDİLER

* DİZİLER NEREDE ÇEKİLİYOR?

* OCAK AYININ KAPAK GÜZELLERİ

* HANGİ ÜNLÜ NEREDE OTURUYOR?


* ÜNLÜLER HANGİ TAKIMI TUTUYOR?


* ÜNLÜLERİN BOYLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

* MAGAZİN TURU İÇİN TIKLAYINIZ

* ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kolombiya'dan yollara düşen müzisyen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN