Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’nda Ramazan alışverişi

On bir ayın Sultanı Ramazan’ın gelişiyle pazarlar ve çarşılar dolup taştı. Eminönü da her sene olduğu gibi sahur ve iftar alışverişi yapmak isteyenler için en çok tercih edilen yerlerden biri oldu

Mısır Çarşısı’nda Ramazan alışverişi
Mısır Çarşısı esnafı hazırlıkları tamamladı ve Ramazan'ın en vazgeçilmez yiyeceklerini tezgâhlarına koydu. Protein ve karbonhidrat açısından zengin olmasıyla insanların bütün besin ihtiyacını karşılayan hurma, halsizliği de en aza indirdiğinden özellikle Ramazan aylarında en çok tüketilen ve satın alınan ürün oldu. Esnaf Ahmet Çapar, "Bu sene hurmaların kilosu 25 ile 50 lira bandında değişiklik gösteriyor. Kudüs, Edirne, İran, Yaş, Hudri hurmaları arasından en çok tercih edilen tatlı ve yumuşak olduğu için Kudüs ve Edirne hurması" diyor. Hurma almak için sıraya girenlerden Tuncel Vatansever ise "Makedonya göçmeniyim. Ramazan'ın en güzel yanı evimde, yurdumda olmam. Ramazan'da en çok tükettiğimiz şey olan hurmayı aldım" diye anlattı Ramazan coşkusunu.

İĞNE ATSAK YERE DÜŞMÜYOR
Sahur alışverişinin olmazsa olmazı olan kahvaltılıklar da büyük rağbet görüyor. Esnaf Murat Güven, "Ramazan'ın gelmesiyle çarşı kalabalıklaştı. İşlerimiz de büyük oranda düzeldi" diyor. Çeşit çeşit zeytinlerin içinden en çok kilosu 19 TL olan yeşil kırma zeytin ile kilosu 18 TL olan siyah iri zeytin tercih ediliyor. Protein kaynağı olan her çeşit peynir de vatandaşın en çok aldığı yiyeceklerden. "Kilosu 30 TL olan eski kaşar ile Çeşin peyniri en çok tercih edilenler arasında. İnek, koyun ve ezine peyniri de çok alınıyor aslında" diyen esnaf Erdal Yusufoğlu ekliyor; "Ramazan dolayısıyla yoğunluk var. Cuma aylığını, maaşını alan buraya iftar, sahur alışverişi yapmaya gelmiş." Esnaf Yüksel Karlı ise "Ramazan dolayısıyla satışlar çok güzel. Zaten pastırmayı, sucuğu Ramazan'dan Ramazan'a satıyoruz. İğne atsak yere düşmüyor bugünlerde. Birkaç gün böyle devam eder" diyor. Susattığı bilinse bile iftariyelik tabağının vazgeçilmezlerinden olan pastırma, pahalı olmasına rağmen alınan ürünlerden. Kasap Yusuf Çen "Fiyatlar geçen seneyle hemen hemen aynı. Ramazan geldi, kalabalık arttı, satışlarımız da arttı. En çok kilosu 40 liradan satılan sucuk, 95 liradan pastırma ve 100 liradan kavurma alınıyor" diyor.

BURAM BURAM KAHVE KOKUSU
İftardan sonra gün boyunca en çok özlenen çay ve Türk kahvesi de Mısır Çarşısı'nın en çok satılan ürünleri arasında. Çarşı'daki Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları'nın önünde taze çekilmiş kahve almak isteyen insanlar kuyruğa girmiş. Sırada bekleyen Ayşe Yıldırım"Sahur için her sene olduğu gibi kahvaltılık bir şeyler almaya geldik. Türk kahvesini çok severek tüketiyoruz. Çok sıra var ama beklemeye değer. Hep birlikte yemeğe oturmak, sonrasında da çay, kahve ile muhabbet etmek çok güzel" diyor. Türk kahvesinden ayrı düşünülemeyen lokumlar da vatandaş tarafından ilgi gören gıdalardan. En çok tercih edilenin fındıklı lokum olduğunu söyleyen esnaf Murat Durmaz "Lokumların yanında draje şekerler de tercih ediliyor. Ama tabii en çok hurma, peynir, pastırma" diyerek listeyi veriyor. En çok tercih edilenin çifte kavrulmuş lokum olduğunu söyleyen esnaf Sait Mahmut da Ramazan dolayısıyla satışların artmasından mutlu olduğunu söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır Çarşısı’nda Ramazan alışverişi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN