Kararmış tencereleri 10 dakikada ilk günkü haline getiriyor

Hepimizin başına en az bir defa gelmiştir. Küçük bir dalgınlık anında ocakta pişen yemeği unutup, kararmış bir tencere ile karşılaşmak oldukça sık yapılan bir hatadır. Gerek ocağın altını fazla açmaktan, gerekse talimatlardan daha uzun süre yemeği pişmeye bırakmaktan tencerelerin dibi tutar. Ancak bu hatayı yapmak ne kadar kolaysa kararmış tencereleri temizlemek bir o kadar zordur.Önereceğimiz bu yöntem ise kısa süre içerisinde ağır kimyasallar kullanmadan tencerelerinizi ilk günkü haline çevirecek.

Giriş Tarihi: 23.06.2022 09:51 Güncelleme Tarihi: 23.06.2022 09:52
KARARMIŞ TENCERELERİ 10 DAKİKADA İLK GÜNKÜ HALİNE GETİRİYOR
Sesli dinlemek için tıklayınız.

Mutfağınızda dibi kararmış tencereler varsa bu yazı tam size göre. kısa sürede oldukça etkili sonuçlar almak için tek yapmanız gereken ise şu adımları takip etmek…

GENEL TEMİZLİK

Temizlemeden önce mutlaka tencerenin soğuduğundan emin olun. Pek çok tencere bulaşık makinesinde yıkanabilir ancak düzenli olarak makinede yıkamak zamanla görüntüsünün matlaşmasına neden olabilir. Bu nedenle ılık sabunlu su yardımı ile elde yıkamanız önerilir.

Mümkün olduğunca çizilmesine ve matlaşmasına neden olacak ovma pedlerini ve metal telleri kullanmayın. Naylon süngerler ve fırçalar daha az aşındırıcı özelliğe sahiptir ve gerektiğinde biraz ekstra baskı uygulamak mümkündür.

YANIK YEMEKLERİN TEMİZLENMESİ

Tencerenin içerisini ılık sabunlu su ile doldurun ve bir süre bekleyin. Bekleme süresi birkaç dakikadan bir gece boyuncaya kadar uzatılabilir. Unutmayın ki ne kadar uzun süre bekletirseniz temizlemesi o kadar kolay olacaktır. Bu uygulamadan önce ise üstten yanık kısımların temizlenebilen parçalarını almak sabunlu suyun daha hızlı nüfuz etmesine yardımcı olacağından önerilir.

KARARMIŞ TENCERE NASIL TEMİZLENİR?

Ufak bir dalgınlık anı, tencerenizdeki yemeğin dibinin tutmasına neden olabilir. Ancak elinize ilk gelen alet ile dibini kazımaya çalışmak büyük bir hata olacaktır. Önereceğimiz bu yöntem sayesinde 10 dakika içerisinde sert kimyasallar kullanmadan kararmış tencerenizi ilk günkü haline çevirebilirsiniz.

Tencerenizin içerisinde 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ve 3 yemek kaşığı karbonat ekleyip yarısına kadar ılık suyla doldurun. Ocağa koyduğunuz tenceredeki karışımı kaynatın. Ardından 8 dakika daha kaynamasına izin verin. Plastik spatula yardımı ile dibinde kalan kararmış kısımlarını kazıyın. Zaten kolayca çıktıklarını göreceksiniz. Suyun ¾'ünü boşaltın. Geri kalan kısmının ise soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra kalıntıları temizlemek için yumuşak bir naylon ovma aparatı kullanın. Eğer yanık çok kötüyse aynı işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

DİĞER ALANLAR İÇİN

Tencerenin dışarısında ya da ağız kısmında kararmalar mevcut ise onun da çözümü çok kolay. Bikarbonat ile bulaşık deterjanını karıştırıp içerisine macun kıvamına getirmek için birkaç damla su ekleyin. Temizlenmesi gereken bölgelere sürüp bekleyin. 5 dakika içerisinde bir sünger yardımı ile nazik şekilde ovalayın. Yanmış kalıntıların hızla çıktığını göreceksiniz.

SON DAKİKA SON DAKİKA