Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakıcılara sormanız gereken 9 kritik soru

Bakıcı ararken gerekirse aksi olun! Her işe burnunu sokan, her soruyu soran, meraklı, paranoyak belki biraz huysuz olabilirsiniz

Giriş Tarihi: 22.6.2010 ABONE OL
Yazarımız Şenay Yılmaz, Hacettepe Çocuk Gelişim Uzmanlığı bölümünü bitirdi. Arka sıradaki çocukların başarısını artırmak için geliştirdiği projesi; pek çok okulda uygulanmaya başladı. Hayata eksilerle başlayan pek çok çocuğun becerilerini geliştirmelerine yardım ettikten sonra; o da 40 gün anne oldu! Bakıcı bulma süreçlerinden kendisi de geçti... Ve hem akademik tecrübesi hem de pratik bilgisiyle şimdi çalışan anneler için bakıcı seçme tüyoları hazırladı... İşte, minik bebeklerinize bakıcısını seçmeden önce kağıdı kalemi elinize alın... Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz'ın "Olmazsa olmaz" dediği, dokuz kritik soruyu mutlaka karşınızdaki kişiye sorun:

1-Daha önce bakıcılık yaptınız mı?
"Eğer yaptıysanız kaç çocuğa baktınız? Eğer mümkünse bu kişilerin telefonlarını alabilir miyim?" Bu soruyla kişinin tecrübesi, referansları ve çocukları ne kadar tanıdığı konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Hatta size verdiği telefonları arayarak çocuklara karşı tutumu hakkında da bilgi almış olursunuz.

2- Beslenmesinde nelere dikkat edersiniz?
Sağlıklı beslenme konusundaki yeterliliği ve çocuklara da bunu kazandırabilme yetisi hakkında sizi yönlendirecektir.

3-Çocuğum düştü ve yaralandı, ne yaparsınız?
"İlk yardım bilginiz ne kadar?" Bu sorunun yanıtıyla; çocuğunuzun merdivenden düşmesi, açıkta duran ilacı içmesi ya da yerdeki boncuğu ağzına atması gibi tehlikeli durumlardaki mesleki yeterliliğini görebilirsiniz.

4- Acil bir durumda ne yaparsınız? Acil durumlarınız nelerdir?
Çocuk için acil durumları belirlemesi, kişinin öncelikleri ve acil kelimesinin onda yarattığı imajı görebilirsiniz.

5-Çocuk için kurallarınız nelerdir? Kuralları nasıl uygularsınız?
Disiplinli mi, esnek mi yoksa tutarlı mı? Bu soru bakıcının hangi eğitim yöntemine yakın olduğu hakkında fikir verir.

6-Baktığınız çocukla geçirdiğiniz bir günü anlatır mısınız?

Planlı ve düzenli olup olmadığı, günlük yaşamında nelere dikkat ettiği ve öncelikleri hakkında fikir verir. Çocukla yakınlığına ayna tutar...

7- Bir çocuğa tuvalet eğitimi verdiniz mi? Tuvalet eğitimi ile ilgili sorunlar sizi ne kadar etkiler?
Bakıcı adayının bu soruya vereceği yanıt; bez değiştirme, çocuğun tuvalet ihtiyacını karşılama gibi konulara hakimiyeti hakkında size fikir verir.

8-Çocukhastalıklarını bilir misiniz?

"Çocuk hastalandığında nelere dikkat edersiniz?" Bu soru size; dadı adayının çocukların rutin geçirdiği kızamık, çiçek ya da bulaşıcı hastalıklara karşı nasıl davranması gerektiğini bilip bilmediği hakkında fikir verir.

9-Çocuk bakımına ilişkin yeterlilik belgeniz, sertifikanız ya da diplomanız var mı?
Bu soru; bakıcının çocuk bakma konusundaki yeterliliği hakkında resmi bilgi verir.

İLK 3 AY ANNE SEVGİSİ GEREK
Çalışan anneler; en azından ilk 3- 6 bebeğinin bakımını üstlenmelidirler. 'Güven-güvensizlik dönemi' dediğimiz bu zaman diliminde; anne çocuk ilişkisinin temelleri atılmaktadır.

İÇİNİZDEKİ SESİ DİNLEYİN
Doğru bakıcı bulma konusunda yaptığım öneriler size fikir verse de; önemli olan içinizdeki sesi dinlemektir. Yukarıdaki soruların hepsine olumlu cevap alsanız bile bakıcı adayı içinize sinmeyebilir. Çünkü bir anne gözünün görebileceği şeyleri tarif edecek cümleleri bulmak imkansızdır!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakıcılara sormanız gereken 9 kritik soru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN