Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğum sonrası depresyonu

Giriş Tarihi: 5.12.2012
Eşim beş ay önce doğum yaptı ama hamilelik dönemindeki ruhsal bozuklukları hâlâ sürüyor. Onun için endişeleniyorum. Ne yapmam gerekiyor? S.T./Çanakkale

Doğum sonrası depresyonu oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Birçok kadın, lohusalık döneminde depresyona giriyor fakat bu durum çok önemsenmiyor. Oysa durumu dikkate almamak büyük yanlıştır.

PSİKOTERAPİ GÖRMELİ
Lohusalık depresyonu tedavi edilmediği takdirde; hem anne, hem de bebek zarar görebilir. Gittiğiniz doktor depresyon tanısı koymuşsa, hiç vakit kaybetmeden eşinizin tedavi sürecine girmesi en doğrusu olacaktır. Eşiniz, her ne kadar süt verme döneminde olsa da; ilaç tedavisi gerekiyorsa, doktor kontrolünde ilaç kullanmalıdır. Ayrıca doktor tavsiyesiyle bitkisel kaynaklı ilaçları da deneyebilir. Psikoterapi de depresyonda çok başarılı bir tedavi yöntemidir. Benim size tavsiyemse; eşinizin önce psikoterapi görmesi olacaktır. Eğer durum daha ciddiyse, ilaç da kullanması gerekebilir.
***
Beynimi yiyen korkularım var

Her an kızıma bir şey olacağı ya da beni birinin takip ettiği korkusuna kapılıyorum. Normal mi? B.D./Muğla

Haberleri ve şiddet içeren sahneleri bir süre izlememek akla gelebilecek ilk çözüm yoludur. Bu tip haberler ya da filmler, insanın dışarıdaki kişilere olan güvensizliğini pekiştirmekten başka bir işe yaramaz. Daha çok mutlu insanlarla arkadaşlık kurmalı, sizi rahatlatacak komedi filmlerini tercih etmeli, kendinize uğraşlar bulmalı, spor yapmalı ya da herhangi bir hobi edinmelisiniz. Korkularınızdan hâlâ kurtulamıyorsanız; kızınıza ve eşinize bu durumunuzu yansıtıp onların da korkmasına neden olmamanız için bir terapiste gitmenizde fayda olacağını düşünüyorum.
***
Eşimi affetmem hata mı?

Kocam bir yıldır en yakın arkadaşımla birlikteymiş ama onu affettim. Yanlış mı yaptım? S.F./Almanya

Sevilme, önemsenme, kendini değerli hissetme gibi duygusal ve fiziksel ihtiyaçların karşılanmadığı uzun süreli beraberliklerde, aldatmalar ortaya çıkabiliyor. Bir ilişkide güven duygusu yitirildiği zaman, yenilenmesi güç olabiliyor. Eşinize, ona son bir şans verdiğinizi açık açık anlatın. Böylece sizin neler hissettiğinizi daha net bir şekilde anlayıp tekrar güveninizi sağlamayı başarabilir. Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için; koşulsuz sevgi, karşılıklı saygı, sabırlı olma, sadakat ve mutlu bir seks hayatı gerektiğini de unutmayın!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğum sonrası depresyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN