Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Noel Baba'ya inansın mı?

Giriş Tarihi: 1.1.2013
Çocuğuma Noel Baba'nın ona bir sürü hediye getirdiğini söyledim. Kızımın Noel Baba'ya inanması sizce doğru mu, değil mi? M.L./Çanakkale

Hepimiz bir önceki yıl yaşanan mutsuzlukların bitmesini, yeni yılın daha güzel geçmesi dileriz. Hal böyle olunca; çocuklara da bu heyecanın aktarılması için sembolik bir kahraman yaratılmış.

HEDİYE SİZDEN GELSİN
Ancak biliyorsunuz ki Noel Baba bizim kültürümüze ait bir hayal kahramanı değil. Dolayısıyla onu anlatıp anlatmamak size kalmış ancak özellikle şunu vurgulamamızda fayda var; Noel Baba'nın gerçek olmadığını bilmesi gerekiyor. Gerçekle hayal arasındaki ince çizgiyi ayırt edebiliyorsa sorun yok ancak sürekli Noel Baba'yı konuşmak da onu olumsuz etkileyecektir. Bunun yerine mutlu olması için ona hediyeleri kendinizin ya da başka bir aile üyesinin aldığını söyleyebilirsiniz. Yeni yıl için onunla beraber eğlenceli planlar yapabilirsiniz. Heyecan verici ortak faaliyetler geliştirebilirsiniz.

Kızım çok az konuşuyor

7 yaşındaki kızım çok az konuşuyor. Konuşmasının açılması için ne yapmamı önerirsiniz? S.L./Balıkesir

Ebeveynlerin çok fazla iletişim becerilerinin olmadığı aile tiplerinde; çocuk sakin, sessiz ve çekingen bir ruh halinde olabiliyor. Dolayısıyla aile içi iletişimi biraz daha artırabilirsiniz. Size çocuğun konuşma becerisini artırabileceğiniz çok keyifli bir oyun öneriyorum: Ufak kağıtlara 20 kelime yazın. Örneğin; anahtar, jöle, derin, kaygılı gibi... Sonra bu kağıtları katlayın ve bir torbanın içine atın. Çocuğunuz buradan dört-beş kağıt seçsin. Bu kağıtlarda yazan kelimelerden birlikte ilginç hikayeler yaratın. En uzun hikayeyi anlatan, en yüksek puanı alsın. Bu oyunu her akşam 20 dakika oynayın.

Hiperaktivitede Taş Devri Diyeti

Hiperaktif bir oğlum var. Taş Devri Diyeti'nin hiperaktiviteyi azalttığını duydum. Doğru mu? H.Y./Edirne

Bu diyetin özelliği; hareketliliği azaltmak değil, vücuttaki zararlı maddelerin atılımını sağlamaktır. Uygulanan bu diyetle, vücutta bulunan fazla cıva ve kurşun atılıyor. Taş Devri Diyeti'nin son bir yıldır popülaritesi çok arttı. Ancak bunun uzman kişilerce uygulanması gerekmektedir. Saç, kan ve idrardan alınan örneklerle vücutta hangi toksik maddelerin fazla olduğu tespit ediliyor ve ona göre çocuğun hangi gıdaları yememesi gerektiği belirleniyor. Metabolizma dalında ihtisas yapmış doktorlardan destek almalısınız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Noel Baba'ya inansın mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN