Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özür dilemesini bilmiyor

Giriş Tarihi: 2.1.2013
Karımla son zamanlarda çok sık tartışmaya başladık. Tartışmalardan sonra haksız olsa bile özür dilemiyor. Neden böyle yapıyor sizce? A.S./İzmir

Evlilik kurumu; iki farklı cinsin ve karakterin yaşamı birlikte paylaşması demektir. Bu nedenle, eşler; birbirlerinin kişilik yapılarına saygı duymalı, kendilerine yapılmasını istemedikleri bir davranışı karşısındakine yapmamalıdır.

AÇIK İLETİŞİM ŞART
Sabır, sadakat, koşulsuz sevmek, samimiyet, tutku olursa, mutlu bir birliktelik ve sağlıklı bir seks hayatı olur. Bunun için açık iletişim kurmak, güç savaşlarından vazgeçmek, suçlamak yerine sorumluluk almak gerekir. Ayrıca eşlerin birbirlerine saygılı olması da şarttır. Çünkü saygı, karşımızdakinin bizden farklı olduğunu kabul etmek demektir. Tartışmalardan sonra gönül almak için söylenen sözler alçalma değildir; aksine ilişkiyi onaran sözlerdir. Eşinize, haksız olduğunda niye özür dilemediğini sorun. Kendisini küçülteceğini düşünüyorsa, öyle olmadığını ona anlatın.

Küçükken tacize uğradım

Çocukken tacize uğradım. Erkeklere olan öfkem yüzünden beraberlik yaşayamıyorum. F.M./İzmir

Tavize uğramak, sizin hatanız değil ve siz utanılacak bir şey yapmadınız. Öncelikle bunu kabul etmelisiniz. Muhakkak bu durum psikolojinizi olumsuz yönde etkiledi fakat öfkenizin sadece size tacizde bulunan kişiye karşı olduğunu kabul etmeli ve genelleme yapmamalısınız. Çevrenizde kendinize yakın bulduğunuz biriyle ya da bir terapistle bu durumu konuşmalı ve zihninizi boşaltmalısınız. Aksi takdirde geçmişte yaşadığınız bu olay, geleceğinizi karartacaktır. Kendinize karşı yıkıcı olmayın ve erkeklerden uzak durarak kendinizi cezalandırmayın.

Eşimle paylaşımımız yok

İş yoğunluğundan başım ağrıyor, yorgun oluyorum. Eşimle paylaşımımız kalmadı. Ne önerirsiniz? H.G./Bolu

Öncelikle baş ağrınız sürekliyse, bir doktora görünmenizde fayda var. Çocuk, ev ve iş üçgeni arasında kalmış birçok kadın gibi; siz de bu durumdan yakınıyorsunuz fakat yakınmaktansa, bu üçlü arasında sizi mutlu edecek bir denge kurmaya çalışabilirsiniz. Öncelikle, evlilik sorumluluklarını eşinizle birlikte paylaşmalısınız. Paylaşacağınız alanları birlikte seçmelisiniz. Onunla bu konuda konuşmalı ve beklentilerinizi açık açık söylemelisiniz çünkü düşüncelerinizi içinize atmanız, depresyona girmenize neden olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özür dilemesini bilmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN