Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karın dokusundan göğüs yapıldı

Meme kanseri nedeniyle 7 yıl önce göğsü alınan kadın için karın dokusundan göğüs yapıldı.

Giriş Tarihi: 14.1.2013 16:29 Güncelleme Tarihi: 14.1.2013 16:30

Kanser nedeniyle sağ göğsü alınan Güldane Gözel (42), özel bir hastanede geçirdiği operasyon öncesi çok fazla endişe duyduğunu, ancak yeniden göğsü olduğu için mutluluk duyduğunu belirtti.

Ameliyat sonrası iyileşme süresinin beklediğinden çok daha kısa olduğunu ifade eden Gözel, ''7 yıldır tek göğsümle yaşamımı sürdürmeye çalıştım. Çok başarılı bir ameliyat sonrası karnımdan alınan dokuyla yeni bir göğse sahip oldum. Bununla beraber vücudum da eski halini almaya başladı, o yüzden çok mutluyum'' dedi.

Hastalığı boyunca hiçbir zaman umutsuzluğa kapılmadığını kaydeden Gözel, kendisiyle aynı kaderi paylaşan kadınlara bu konuda hiçbir şekilde çekinmemeleri çağrısında bulundu. Ameliyatı gerçekleştiren Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ahmet Duymaz da, hastanın kendi dokusunu kullanarak yeni göğüs oluşturduklarını, aynı zamanda estetik olarak da karın germe ameliyatı yaptıklarını ve bu şekilde hastanın fazla karın yağlarından kurtulduğunu söyledi. Hatay'da ilk defa böyle bir operasyon gerçekleştirdiklerini dile getiren Duymaz, şu bilgileri verdi:

''Yakalandığı meme kanseri sonucunda sağ memesi alınan hastamıza en uygun olan tedavi seçeneklerine beraber karar verdik ve karın dokusundan bir nakil düşündük. Hastanın karın alt bölgesinde bulunan dokuları kullanarak micro cerrahi operasyonuyla meme bölgesine yerleştirdik. Karın bölgesinden yaptığımız doku transferiyle estetik olarak karın germe ameliyatı da gerçekleştirmiş olduk. Yaklaşık 3-4 saat süren başarılı bir ameliyatla hastamıza yeni bir göğüs nakil ettik. Yakında meme uçlarını yapacağız ve aynı zamanda diğer memesini de küçülterek simetriyi sağlayacağız.''

Meme kanseri tanısıyla uzuv eksikliği hisseden kadınların depresif olarak sıkıntı çektiklerini vurgulayan Dr. Duymaz, meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu, her 9 kadından birinin iyi ya da kötü huylu meme kitlesi sebebiyle ameliyat geçirmek durumunda kaldığını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karın dokusundan göğüs yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN