Bir yıl içinde 6 kez şişen bademcikler alınmalı!

Giriş Tarihi: 15.1.2013

Bademciklerin sık şişmesi, çocukların hayatını tehlikeye sokabilir; organ hasarına ve uykuda solunumun durması anlamına gelen uyku apnesine neden olabilir. Yılda altı kez şişiyorsa, alınmalıdır!

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Göçmen; çocuklarda bademcik ameliyatlarını anlattı:

Bademcik ameliyatı minimum kaç yaşında gerçekleşebilir?
Zorunlu haller dışında; 4-5 yaş olarak düşünülebilir.

Ameliyatta bademciklerin tamamı mı alınıyor?
Genelde iki bademciğin tamamını alıyoruz. Bunun nedeni, artık organın vücuda zarar vermeye başlamasıdır. Bademcikler vücut için gereklidir çünkü bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Diğer organ hastalıklarında olduğu gibi; karzarar terazisinde kötü taraf daha ağır basıyorsa, bademciklerinin tamamını alıyoruz. Özellikle halk arasında 'beta' olarak bilinen; 'A grubu beta hemolitik streptokok' denen bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar, 20'li veya 30'lu yaşlarda kalp kapakçılarında sorunlara yol açabilir. Aynı şekilde büyük eklemlerde ateşli romatizmal sorunlara ve böbreklerde iltihaplanmalara da neden olabilirler.

Bademcik ameliyatında en iyi teknik, en yeni teknik midir?
En iyi yönteme; hekim ve hasta birlikte karar vermelidir. Bademciklerin veya geniz etinin tamamının ya da bir kısmının alınması; verilmesi gereken ilk karardır. Sonra uygun teknik belirlenir.

Bademciklerin, çocukların kalbine zarar verip vermediği nasıl belirlenir?
Kalbe zarar veren mikropların odaklandığı doku, bademciklerdir. Odağın ameliyatla alınması, sorunu çözer ama kalp kapaklarına vereceği zararı önceden belirleyemezsiniz. Kalp kasına verdiği zarar, o an için kan testleri ile saptanabilir.

HANGİ ŞİKAYETLER VARSA AMELİYAT KARARI VERİLİR?
Bademcik ameliyatına nasıl karar verilir? İlk koşul çocuğun çok sık hastalanması mıdır?
Eğer şu belirtiler varsa ameliyat kararı verilir:
Üst solunum yolunun; bademcik ve geniz eti büyümesine bağlı olarak tıkanması, yutma güçlüğü, uyku bozuklukları, kalp sorunları, yüzde gelişim bozuklukları, idrar kaçırma
Uyku apnesi yani uykuda solunumun beş saniye süre ile durması
İlaç tedavisine rağmen yılda altı kez bademciklerin iltihaplanması
Yüksek ateşe bağlı havale nöbetleri
Kötü huylu tümör şüphesi
Ağız kokusu ve geçmeyen boğaz ağrısı

TAM TIKANMA YOKSA 17 YAŞ BEKLENMELİ
Çocukta burun eğriliği varsa en erken kaç yaşında ameliyat olabilir?
Bu durumun hava yolunu tıkayan geniz eti büyümelerinden farkı yoktur. Genel yaklaşım 17 yaşından sonra cerrahi olarak düzeltilmesidir. Ancak hava yolunda tam ve tama yakın tıkanıklık söz konusu ise uygun bir teknikle okul çağında düzeltilebilir.

GENİZ ETİ YÜZ ŞEKLİNİ BOZABİLİR
Geniz eti iltihaplanabilir mi?
Bu doku da iltihaplanabilir ama büyümesi bizim için daha önemlidir. Çünkü horlamaya, nefes almada zorluklara, hatta uykuda nefesin durmasına bile neden olabilir. Tedavi edilmezse damakta yükselme ve buna bağlı olarak yüzde şekil bozuklukları olabilir.

5-6 YAŞINDA KEPÇE KULAK AMELİYATI
Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı ne zaman yapılabilir?
Bu ameliyat; çocuk, 5-6 yaşlarındayken yapılabilir. Bu dönem hem kulak gelişimi açısından, hem de psikolojik açıdan uygundur. Okul dönemi başlamadan operasyonun tamamlanması çocuk için daha iyi olacaktır.

İLTİHAPLI BADEMCİK ORGANLARI YIPRATIR
Bademcikler dil kökünün her iki yanında bulunan lenf dokularıdır. Her ne kadar vücudun savunma mekanizmasının bir elemanı olsalar da, bazen vücut için çok zararlı olabilirler. Bu durum çocuğun gelişiminde önemli sorunlara, organ hasarlarına veya eğitiminin aksamasına neden olabilir. Dolayısıyla cerrahi yolla bademciklerinin alınması çocuğun yararına olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yıl içinde 6 kez şişen bademcikler alınmalı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN