112 yaşındaki hastaya kalp ı

'da geçirdiği nden yaklaşık 4 saat sonra hastaneye başvuran 112 yaşındaki hasta, ya alınıp, damara balon yapıldı.

Giriş Tarihi: 24.1.2013 15:43

Necmettin Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre, hastanenin Kardiyoloji Anabilim Dalı'nda ismi açıklanmayan 112 yaşındaki bir hastaya, Doç. Dr. Mehmet Kayrak ve Doç. Dr. Alpay Arıbaş tarafından başarılı bir operasyonla gerçekleştirildi.

Başarılı geçen operasyonun dünyada bir ilk olma özelliğini taşıdığını ifade eden Kayrak, Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nin üçüncü kademe üniversite hastanesi olduğunu ve burada her türlü zor ın yapıldığını belirtti. Operasyonun başarılı geçtiğini ifade eden Kayrak, şunları kaydetti:

''Bu operasyon tıp tarihi açısından da önemli bir operasyondur. Bu güne kadar 112 yaşında bir hastaya anjiyo yapılmamış. Çok rahat bir şekilde 80'li yaşlardaki hastalarımıza her türlü kalp operasyonunu yapıyoruz ama bu vaka şuana kadar dünyada bildirilen en yaşlı hastaya yapılmış müdahaledir. Son 2-3 yıla kadar 100 yaşın üzerinde vakalarıyla hiç karşılaşmıyoruz. Hasta ve hekim açısından çok riskli durumlar olmasına karşın mecburen gerekli müdahaleleri yapıyoruz.''

Doç. Dr. Alpay Arıbaş ise hastanın kalp krizi geçirdikten 4 saat sonra kendilerine acil olarak getirildiğini bildirdi. Herkesin hastaya, ''kaybedildi'' gözüyle baktığını dile getiren Arıbaş, şöyle devam etti:

''Mehmet hocamla hastayı anjiyoya aldık. Tıkanan damarlar vardı. Bazı damarlarda pıhtılaşma vardı, oraları temizledik, tıkalı yerlere balon yaptık ve hasta kurtuldu. Hastamız yürüyerek evine gitti. İlk 1. ve 3. aylardaki kontrollerine de hiçbir şikayeti olmadan geldi. Bu başarılı ameliyatın dünyada bir ilk olması da bizi ayrıca memnun etti.''

Arıbaş, yapılan bu ameliyatın, yaşlı sağlığı ve yaşlılara yapılan tedaviler alanında yayın yapan Avrupa'nın saygın sağlık dergilerinden European Geriatric Medicine'da da yayınlandığını sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
112 yaşındaki hastaya kalp ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN