Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boşanma çocuğu nasıl etkiler?

Giriş Tarihi: 5.2.2013
Eşimle boşandık, bir kızımız var. Yasal olarak kızımla haftada bir gün beraber vakit geçiriyoruz. Bu zamanı daha etkili kullanmam için ne önerirsiniz? M.L./Kars

Boşanmak sadece ebeveyn için değil; aslında çocuk için çok daha zor bir durumdur. Dünyada en çok sevdiği iki kişinin ayrılması; onda terkedilmişlik ya da yalnızlık duygularının oluşmasına neden olur.

ÇOK OYUNCAK ALMAYIN
Bu nedenle çocuğunuza bu hissi vermemeniz büyük önem taşıyor; ona her zaman yanında olacağınızı hissettirmeniz gerekiyor. Çocukla beraber olduğunuz vakitlerde; eski eşinizi küçük düşürecek ifadeler kullanmaktan sakının. Sürekli bu durum hakkında da konuşmayın. Çocuğunuzla kaliteli vakit geçirmeye özen gösterin. Ona bol bol oyuncak almayın; bu şekilde bir şeyleri değiştirmek istiyormuşsunuz izlenimi vermeyin. Çocuğunuzu anlamaya özen gösterin. Velayeti kimde ise onun koymuş olduğu kuralları da devam ettirmeye çalışın.

***
Renk körlüğü tedavisi

Oğlumda renk körlüğü var. İleride bu durum onun için sorun olur mu? Ne yapmalıyım? F.O./İstanbu

Renk körlüğü; gözün pigmentlerindeki yetersizlikten ya da hasarlardan kaynaklanan bir sorundur. Genelde mavi, kırmızı, yeşil, bazen de sarı rengin algılanmaması ve karıştırılması ile kendini gösterir. Bu sorun özel bir ameliyat ya da ilaçla düzelebilecek bir durum değildir. Son yıllarda bu probleme yönelik birtakım özel lensler geliştirilmiştir.

DOKTORA DANIŞIN
Bu konuyla ilgili olarak bir göz doktorundan görüş almanız, ileride çocuğunuzun yaşayacağı sorunların azalmasını sağlayacaktır.
***
Kızım hâlâ okuyamadı

Kızımı sürekli çalıştırıyorum ama hâlâ okuyamadı. Daha hızlı okuması için ne önerirsiniz? P.H./Bolu

Okuma, içinde birçok beceriyi de barındıran bir yetenektir. Eğer çocuğun okumayı sağlayacak alt becerileri gelişmemişse; bir arpa boyu ilerleyemezsiniz. Bu konuda kavram bilgisine önem verin. Baş-son, önce-sonra, sağ-sol en önemli kavramlardır. İlişkilendirme becerisini geliştirin. Ona 'Portakal ve limon birbirine benzer mi?' ya da 'Pamuk ve tüy birbirine benzer mi?' gibi yorum gerektiren sorular sorun. Bildiği yazıları bol bol okutun. Hece tombalası yapın. Göz kaslarını kuvvetlendirmek için ondan işaret parmağınızın ucuna bakmasını isteyin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boşanma çocuğu nasıl etkiler?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN