Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazı yazmada başarısız

Giriş Tarihi: 19.2.2013
Kızım yazı yazarken, özellikle de hikaye oluştururken çok zayıf. Onun bu yönünü geliştirebilmem için bana neler önerirsiniz? K.D./Manisa

Özellikle okullarda; verilen karakterlerden yeni bir hikaye oluşturma etkinlikleri oldukça fazladır. Bu becerinin artırılmasında en önemli etken; çocuğun kelime haznesinin genişletilmesidir.

KELİME OYUNLARI
Bu nedenle önce onun sözlüklerle haşır neşir olmasını sağlayın. Duymadığı farklı kelimeleri günlük hayatınızda kullanın. Eşanlamlı kelimelere yoğunlaşın. Ondan bir kelimeyi tanımlamasını isteyin. Örneğin; "Kitap nedir?" gibi. Bunu en az beş-altı cümle ile anlatmasını isteyin. İkincisi ise hayal gücünü geliştirin. Mesela herhangi bir çizgi çizin ve ona, bunu nelere benzettiğini sorun. Birlikte yapabileceğiniz bir başka egzersizde ise; bir şarkı söyleyin, son bir cümle de o eklesin. Bu önerileri ne kadar sık kullanırsanız, bu becerisinde de o oranda artış göreceksiniz.

***
Barış masası yöntemi nedir?

'Barış masası' isimli bir yöntem olduğunu duydum. Bunu evde de uygulayabilir miyiz? L.M./Ankara

Barış masası; genelde iki kardeş arasında yaşanan anlaşmazlıklarda kullanabileceğiniz, keyifli bir yöntemdir. Evin bir köşesine ufak bir masa ve iki sandalye konur. Bu köşeye 'barış köşesi' adı verilir. Bu masada bir zil ya da çan vardır. İki kardeş kavga ettiğinde, ya da anlaşmaya varamadıkları zaman bu köşeye geçilir. Bu köşenin kuralları vardır. Taraflardan biri konuşurken, diğeri onun konuşmasını kesmeyecek ve dinleyecektir. Yetişkin bir kişi ise hakem olur ve taraflardan sorunu anlatmaları istenir. Bu yöntem keyiflidir ama yetişkinin adil ve tarafsız olması esastır.
***
Özgül öğrenme güçlüğü

Çocuğuma 'özgül öğrenme güçlüğü' tanısı kondu. Bu sorun nasıl düzelir? H.F./Diyarbakır

Bu sorun çocuğun okuma, yazma ve matematiksel becerilerinde, yaşıtlarının altında olmasını ifade eder. Özellikle disleksi (okumada sorun), disgrafi (yazmada sorun), diskalkülü (matematikte sorun) ifadelerinin tümünü kapsar. Dikkat eksikliği sorunuyla seyredebilir. Okul çağında fark edilen bu sorunun tek tedavisi; özel eğitimdir. Özellikle evde yüksek sesle okutmalar yaptırın. Özgüvenini yüksek tutmaya çalışın. Mutlaka onun bir yönü diğer çocuklardan daha fazla gelişmiştir. Bu yönünü bulmaya çalışın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazı yazmada başarısız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN