sını iyileştirdi

Alay edilen hayvan, kıymete bindi! Kilosu 80 liraya satılan nün, larını iyileştirdiği ortaya çıktı. Üreticiler ise taleplere yetişemez oldu.

Giriş Tarihi: 13.3.2013 14:50 Güncelleme Tarihi: 13.3.2013 14:58
Kötü ve işe yaramaz sıfatlar, hep ona yakıştırıldı... Adına "Eşek hoşaftan ne anlar", "Eşeğe altın semer vursan eşek yine eşektir" gibi sözler yazıldı... İşte o eşek, insanın ayağına getirdi! nün, her derde deva olduğu ortaya çıktı.

MÜŞTERİSİ ÇOK

Isparta'da yaşayan Yakup Zambak'ın eşine 5 ay önce akciğer kanseri teşhisi konuldu. Zambak, eşek sütünün kanserli hücreleri öldürdüğünü öğrendi. Hemen, eşinin lığı için bir tane eşek aldı ve sütünü karısına içirmeye başladı. Kısa sürede eşinde iyileşmeler gözleyen Zambak, işi ilerletti.

Eşek sütüne olan talebi dikkate alan girişimci, Yazısöğük Köyü'ne bir çiftlik kurarak eşek sayısını 18'e yükseltti. Çiftlikte eşeklerden günde ortalama 2.5 litre süt elde eden Zambak, litresini 80 liradan satışa sunduğunu söyledi ve "Talebi karşılamakta zorlanıyorum. Isparta'nın dışında Ankara, Zonguldak, Burdur, İstanbul ve Afyonkarahisar'dan müşterilerim var" dedi. Zambak, eşek bulmakta zorlandığını, bulması halinde eşek sayısını 80'e kadar yükseltmeyi planladığını açıkladı.

ANNE SÜTÜNE ÇOK YAKIN

Eşek sütünün den, siroza kadar çok sayıda hastalığa şifa olduğu öğrenildi. Gözler ise işin uzmanına çevrildi. Süleyman Demirel Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr. Zübeyde Öner, eşek sütünün değerlerinin anne sütüne çok yakın olduğunu söyledi ve ekledi: "Anne sütünde yüzde 7 oranında olan laktoz, eşek sütünde yüzde 6 civarında bulunuyor. Protein ise anne sütünde 1.5 iken, eşek sütünde 2.5 civarında. Eşek sütü, bakterilerin hücre duvarını parçalıyor ve mikroorganizmaların yok olmasını sağlıyor."

Kaynak: Takvim

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşek sütü kanser hastasını iyileştirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN