Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek suçlu ler değil

Giriş Tarihi: 1.4.2013 14:15 Güncelleme Tarihi: 1.4.2013 14:15

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Allerji-İmmünoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Kurt, ilk mevsiminin gelmesiyle birlikte artan lerin tek suçlusunun ''ler'' olmadığını bildirdi.

Prof. Dr. Kurt, nin, bağışıklık sisteminin yabancı maddelere karşı geliştirdiği aşırı tepki hali olduğunu söyledi. ''Alerji vücutta bağışıklık sisteminin yapısal yatkınlığı ile ortaya çıkar. Allerjen dediğimiz maddelere maruz kalma ile artar'' diyen Kurt, en sık görülen alerji türlerinin ler, ev u akarları, küf mantarları ve hayvan tüyü olduğunu söyledi. '' alerjisi'' diye adlandırılan şikayetin havaya yayılan polenler nedeniyle olduğuna dikkati çeken Kurt, şöyle devam etti:

''Polene alerjisi olan kişilerde, bahar ve yaz dönemi boyunca nezleye benzer burunda akıntı, tıkanma, hapşırık, boğaz, damak kaşıntısının yanı sıra nefes darlığı, öksürük ve hırıltı gibi astım benzeri belirtiler görülebilir. Ayrıca gözde yaşarma, kızarma, kaşıntıya neden olur'' diye konuştu.
Bazı alerji türlerinin de havaların ısınmasıyla artarak, aynı belirtileri taşıdığından dolayı 'polen alerjisi' sanılabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Kurt, şunları kaydetti:

''Sıcaklıkların artmasıyla birlikte, havadaki küf mantarları da artarak, alerjisi olan kişilerde, polen alerjisine benzer şikayetlere neden olabiliyor. Küf mantarları toprakta doğal olarak bulunur ve havaya karışır. Rutubetli binalar ve saksı bitkileri küf mantarlarının diğer kaynaklarıdır. Öte yandan bahar-yaz dönemi boyunca meyve-sebze çeşitliliğinin artmasıyla, bu besin grubuna alerjisi olanların etkilenmesi, hastalığın artmasının bir diğer nedenidir. Üstelik, ısınan havalarla birlikte seyahatlerin sıklaşması, bu gezilerde farklı ve katkı maddeli gıdaların tüketilmesi, bu dönemdeki alerjik sorunları artırabilir. Güneşe fazla maruz kalma da cilt üzerinde bir takım alerjik sorunların gelişmesine neden olabilir. Bu yüzden de bahar alerjilerinin tek suçlusu sanıldığı gibi 'polenler' değildir.''

''ALERJİ TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIKTIR''

Alerjik hastalıkların birden fazla organ ve dokuyu etkilediğini ve yaşamı ani olarak tehdit edici sonuçlara yol açabildiğini anlatan Prof. Dr. Kurt, ''Alerji, korunulabilen ve tedavi edilebilen hastalıktır. Ancak üzerinde durulmazsa ilerleyerek, ciddi sonuçlar doğurabilir. Alerjik hastalıklarının ayırıcı teşhisi ve tedavisi mutlaka Allerji-İmmünoloji uzmanlarınca yapılmalıdır'' ifadesini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek suçlu polenler değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN