Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ndan kurtulma yolları

Uzmanlar, na karşı vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Giriş Tarihi: 10.4.2013 11:26 Güncelleme Tarihi: 10.4.2013 11:27
Diyarbakır'da aile hekimi olarak görev yapan Uzm. Dr. Asuman Nak, yla ilgili açıklamalarda bulundu. Uzm. Dr. Nak, "Bahar aylarının gelmesiyle birlikte hastalar nezle, yorgunluk, halsizlik, burun akıntısı gibi şikayetlerle bize başvuruyorlar. Uyku problemi yaşadıklarını, bitkin olduklarını ve kas ağrıları yaşadıklarını söylüyorlar. Havadaki lerden dolayı daha çok k reaksiyonlar görülüyor. Gelen hastaların ilk olarak kronik rahatsızlıklarını sorguluyorum" dedi.

Depresyon halinin çok uzun sürmediğine değinen Nak, en fazla 1-2 hafta sürdüğünü, depresyon halinin devam etmesi söz konusu olduğunda psikolojik destek alınmasını önerdiğini ifade etti. Nak, bu depresif duygu halinden kurtulmak için taze meyve ve sebzeler tüketilerek vitamin alınması uyarısında bulundu. Bol su tüketimine dikkat edilmsi gerektiğini bildiren Nak, "Giyim kuşama dikkat edilmelidir. Uyku düzenine dikkat edilmeli, her gün düzenli olarak spor yapılmalıdır. Bu depresyon hali migren ataklarına, kas ağrılarına neden olduğu için hastalara kas gevşetici ağrı kesici ilaçlar yazıyoruz" diye konuştu.

Depresyon halinin kadın hastalarda daha çok görüldüğünü vurgulayan Nak, "Kadınların duygu dünyaları daha yoğun ve karmaşık olduğundan depresyon hali kadınlarda erkeklere göre daha yoğun görülüyor. Ayrıca daha önceden psikolojik sorunları olan ve depresyona meyilli hastalarda daha sık görülüyor" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahar depresyonundan kurtulma yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN