Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hastaları için umut ışığı

Giriş Tarihi: 15.4.2013 11:57

ABD’deki Massacuhusetts Hastanesi’nden bilim insanları ürettikleri yapay bir böbreği farelere nakletmeyi başardı. Uzmanlar bu başarının insanlar için üretiminde ilk adım olduğunu düşünüyor

Yapay fare böbreğinin üretiminde suni kalp ve akciğer parçaları üretilmesinde kullanılan bir yöntemi uygulayan bilim insanları, ilk olarak bir fare böbreğinden aldıkları canlı leri bir tür deterjan solüsyonu kullanarak ayrıştırdı. Daha sonra ortaya çıkan kolajen iskelesine yeni doğmuş farelerden alınan hücreleri eklendi.

Hürriyet'ten Birce Bora'nın haberine göre; 12 gün boyunca bir biyoreaktörde tutularak oksijenle beslenen , kanı filtreleme ve idrar üretme becerisini kazandı.

Daha sonra ürettikleri dokuyu bir fareye yerleştiren bilim insanları yapay böbreğin hayvanın bedeni içinde de görevini sürdürmeyi başardığını gördü.

Araştırma lideri Dr Harald Ott, "Bu teknolojiyle ilgili özel olan şey, bağışçı organın özünün korunuyor oluşu. Bu sayede üretilen yapay organ vücuda uyum sağlayabiliyor ve hastanın dolaşım ve boşaltım sistemlerine bağlanabiliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Böbrek hastaları için umut ışığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN