Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dinleme egzersizleri yaptırın

Giriş Tarihi: 16.4.2013
İlkokul birinci sınıfa giden oğlum, dersi dinlemiyormuş. Onu nasıl yönlendirmeliyim? H.P./Muğla

Genelde hareketli ve sosyal çocuklar; dersi dinleme sıkıntısı yaşayabilir. Aslında anlaşılacağı gibi; ilk akla gelen dikkat dağınıklığı sorunudur.

ŞİİR EZBERLETİN ÇOCUĞUNUZA
evde bol bol dinleme egzersizleri yaptırın. "Ayağa kalk, yuvarlan, zıpla, ayakta dur, etrafında dön" gibi komutlarla, ondan söylediklerinizi yapmasını isteyin. Aynı şekilde ikili diyaloglarınızı en az 15 dakika devam ettirebilmesini sağlayın. Kısa bir paragraf okuyun ve ondan paragraftaki cümleleri tekrar etmesini isteyin. Şiir, tekerleme ezberlettirin. Ona sık sık derste öğretmenini dinlemesi gerektiğini hatırlatın. Bu arada çocuğunuzu mutlaka bir spora yönlendirin ve öğretmeniyle de işbirliği içinde olun. Öğretmenini dinlediği onu ödüllendirin. Bunları yaptığınız halde gelişme yoksa ve öğretmenin şikayetleri devam ediyorsa; bir uzmandan fikir almanızı öneririm.

***
Koleksiyon yapan çocuk zeki olur

Çocuğumun zekasını ve yeteneklerini geliştirebilmem için ona hangi oyuncakları almalıyım? K.L./Van

Zeka ve yeteneklerin gelişimi gerçekten çok önemlidir. Çocuğun zekasını bir takım materyaller ve oyuncaklarla geliştirebilmeniz mümkündür. Benim en çok önerdiklerim; yapılandırılmamış malzemelerden çocuğun yeni bir şey üretmesine olanak veren oyuncaklardır. Ahşap tasarımı; hem yeteneklerini, hem de zekasını geliştirmede önemlidir. Satranç ve domino da birlikte keyifle oynayabileceğiniz oyunlar arasındadır. Bu arada çocuğun herhangi bir şeyin koleksiyonunu yapması da zekasını ciddi anlamda etkiliyor. Kızmabirader ve sudoku da aklıma gelen oyun araçları arasında.
***
Kızım kıyafetlerini ısırıyor

Kızım stres altındayken kıyafetlerinin yan kısımlarını ısırıyor. Ne önerirsiniz? F.G./İstanbul

Bazı çocuklar; duygularını kontrol edemediği noktalarda, farklı şekillerde rahatlamaya çalışırlar. Dudaklarıyla oynarlar, bir şeyleri ağızlarına alırlar, tırnak yerler. Bu durum zamanla alışkanlığa dönebilir. Bu nedenle onu iyi gözlemleyin. Hangi durumlarda bu sorunun arttığına dikkat edin. Ona duygularını ifade etmesi öğretin. Elini meşgul edecek bir şeyler verin. Mesela kabuklu antep fıstığı; en sık kullandığımız yöntemdir. Kızınızın bu sorununu hâlâ çözemiyorsanız, bir uzmandan görüş almanızda fayda vardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dinleme egzersizleri yaptırın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN