e karşı önerileri

Giriş Tarihi: 18.6.2013 11:59 Güncelleme Tarihi: 18.6.2013 12:08

Sağlık Bakanlığı, aylarında sağlığı açısından tehdit eden etmenler ve alınabilecek önlemlerle ilgili uyarılarda bulundu. Vatandaşların yediklerine her zaman olduğu gibi yazın da dikkat etmesi gerektiğini belirten bakanlık, aşırı ve , et ve yağ tüketiminden kaçınılması gerektiği, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesini hatırlattı.

Sağlık Bakanlığı Daire Başkanlığı vatandaşlara 'Kansere Karşı Önerileri' hazırladı. Kanserin hem dünyada hem de Türkiye'de sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemi olduğu vurgulanan yazı da, kanserlerin yüzde 5-10'u genetik faktörlere yüzde 90-95'i de özellikle obezite, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol olmak üzere çevresel faktörlere bağlı geliştiği vurgulandı.

Çevresel faktörlerin bireylerin yaşam alışkanlıklarında yaptıkları değişikliklerle kontrol altına alınabileceği belirtilen yazıda, önümüzdeki yaz aylarında sağlığımızı kanser açısından tehdit eden etmenler ve alabileceğimiz önlemler sıralandı. Düzenli fiziksel aktivitenin kalın bağırsak kanseri riskini yaklaşık yüzde 50, meme kanseri riskini yaklaşık yüzde 40 azalttığının bilindiği belirtilen yazı da, haftada 3-4 kez 30-60 dakika yürüyüş ve egzersiz yapılması gerektiği hatırlatıldı.

OBEZİTENİN KANSERLE İLİŞKİSİ VAR

Vatandaşlara yediklerine her zaman olduğu gibi yazın da dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyarılar bulunan yazıda, aşırı ve , et ve yağ tüketiminden kaçınılması, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesi gerektiği kaydedildi. Obezitenin birçok kanserle ilişkisi yapılan çalışmalarda gösterildiği belirtilen yazı da şu uyarılarda bulunuldu; "İdeal kilonuzu koruyun, ayrıca aşırı dondurma ve gazlı içecek tüketmeyin. Mümkün olduğunca taze sıkılmış meyve suları ve suyla sıvı ihtiyacınızı giderin. Güneşin faydalı etkisi olduğu kadar zararlı etkilerinin de olduğunu unutmayın. Maruz kalınan UV radyasyonun en yüksek düzeyde olduğu 11.00 ve 15.00 saatleri arasında doğrudan güneşe çıkmayın.

Gün içerisinde dışarı çıkmanız gerekirse geniş kenarlı ve sık dokuması olan şapka, açık renkli ve sık dokulu giysiler giyin. Güneşe çıkarken koruyucu faktörlü kremlerin sürülmesi önerilse de bunların kansere karşı koruyuculuğu kanıtlanmamış olduğundan koruyucu krem kullanmak güneşte daha uzun süre sağlık riski olmadan kalınabileceği düşüncesini akla getirmemelidir. Yazın tatil öncesi güneş yanıklarından korunmak ve erken bronzlaşabilmek amacıyla tercih edilen solaryumlar güneş ışınlarından daha yüksek doz Ultraviyole radyasyona maruziyete neden olmaktadır. Solaryumların sağlık açısından olumsuz etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış olduğundan tıbbi nedenler dışında bu cihazları kullanmaktan olabildiğince kaçının. Önlenebilir kanser nedenleri arasında yer alan sigaradan uzak durun."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere karşı yaz önerileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN