Yüzünü görünce herkes çok şaşıracak

Türkiye'nin beşinci yüz, ilk çene nakli ı yapılan 'in sağlık durumunun iyi olduğu ve pazartesi günü yoğun bakım ünitesinden çıkarılacağı bildirildi. Recep Sert'i ameliyat sonrası gören ağabeyi Güven Sert: "Beklediğimden de güzel çıkmış. İlerleyen günlerde daha güzel, daha yakışıklı olacak" dedi.

Giriş Tarihi: 26.7.2013 17:13 Güncelleme Tarihi: 26.7.2013 17:17
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal, Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan ile Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melike Cengiz, hastanede basın toplantısı düzenleyerek, yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam edilen 'in sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Cengiz, ının başarılı bir şekilde geçtiğini, Sert'in güzel bir yüze sahip olduğunu belirterek, sağlık durumunun yoğun bakım ünitesinden çıkabilecek duruma geldiğini söyledi.

Organların fonksiyonlarında herhangi bir sorun bulunmadığını vurgulayan Cengiz, hasta bakımının yoğun bakımda çok daha konforlu yapılmasından dolayı Sert'i 2 gün daha burada tutacaklarını kaydetti.

Beslenmesi, ilaçlarının uygulanması, temizlenmesi, bakımı, hareket ettirilmesi, fizik tedavisinin yoğun bakım ünitesinde daha uygun şartlarda yapıldığını ifade eden Cengiz, "Pazartesi günü herhangi bir olumsuzluk olmadığı takdirde normal servise çıkarmayı planlıyoruz" dedi.

"10-15 GÜN SONRA AYNAYA BAKACAK"

Doç. Dr. Özlenen Özkan da bir hafta önce ameliyat edilen Sert'in sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. Cerrahi açıdan ilk 10 günün riskli olduğunu, bu riskli dönemin bitmesine 2 gün kaldığına dikkati çeken Özkan, pazartesi günü daha da rahatlayacaklarını ifade etti.

Sert'in yüzündeki ödemlerin giderek azaldığını, gözünü açtığını, rahat nefes alıp verebildiğini, kendileriyle iletişim kurduğunu anlatan Özkan, yakınlarıyla da bugün ilk defa görüştüğünü belirtti. Bir sorun olmadığı takdirde pazartesi günü hastayı yoğun bakım ünitesinden çıkarıp normal servise almayı planladıklarını dile getiren Özkan, "Herhangi bir sorun gözükmüyor. Ödemleri biraz daha indiğinde yaklaşık 10-15 gün sonra aynaya baktırırız. Şu anda su içmeyi, kalkıp oturmayı ve bir an önce servise çıkmayı istiyor" diye konuştu.

Bir gazetecinin, yüzü alınan Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın sarışın olduğunu, bu durumun hastada soruna neden olup olmayacağı yönündeki sorusu üzerine Özkan, "Yüzün tamamını almamız bir avantaj sağladı. Çok fazla ton farkı yok, adapte olacaktır" diye konuştu.

Çenesinin tutup tutmayacağı yönündeki soruya da Özkan, böyle bir riskin bulunmadığını kaydetti. Özkan, yakınlarının Recep Sert'in yüzünü çok beğendiğini, ödemler gidince daha da güzel olacağına işaret etti.

AĞABEY SERT: "BEKLEDİĞİMDEN DE GÜZEL ÇIKMIŞ. İLERLEYEN GÜNLERDE DAHA YAKIŞIKLI OLACAK"

Türkiye'nin ilk çene ile 5'inci yüz naklinin yapıldığı Recep Sert'in ağabeyi Güven Sert, "Beklediğimden de güzel çıkmış, ilerleyen günlerde daha güzel, daha yakışıklı olacak" dedi.

Ameliyattan sonra kardeşinin yüzünü ilk defa gören Güven Sert, duygu ve düşüncelerini anlattı.

Bugün sabah saatlerinde kardeşinin kaldığı yoğun bakım servisine girdiklerini ve operasyondan sonra ilk defa kardeşiyle yüz yüze geldiğini belirten Sert, çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Kardeşinin artık bir yüze sahip olduğunu dile getiren Sert, "Umduğumdan daha güzel olmuş, en azından bir yüzü olmuş. Bizi mutlu eden de o zaten. Alt çenesi, üst çenesi olmuş, artık yemek yiyebilecek" diye konuştu.

Kardeşinin yeni bir yüze kavuşmasını sağlayan doktorlara teşekkür eden Sert, kardeşinin çok güzel bir yüzü olduğunu vurguladı.

Kardeşinin de mutlu olduğunu ifade eden Sert, "Hareketlerle mutluluğunu ifade ediyor. 'Sevinçli misin' diye sordum. Konuşamıyor ama elini kaldırıyor, elimi sıkıyor. 'Mutluysan elimi sık diyorum', o da sıkıyor. Mutlu ve çok sevinçli" ifadelerini kullandı.

Yüzünü kardeşine tarif ettiğini anlatan Sert, güzel bir yüzünün olduğunu, çenesinin bulunduğunu, yemek yiyebileceğini söylediğini kaydetti. Kardeşini çok yakışıklı bulduğunu dile getiren Sert, şunları söyledi:

"Beklediğimden de güzel çıkmış, ilerleyen günlerde daha güzel, daha yakışıklı olacak. Eskiden de yakışıklıydı. İlk gördüğüm anda kendimi tutamadım. Sevinçten ağlayacaktım ama benim ağladığımı görünce üzülürdü. Mutluluktan uçuyorum desem, yeri var."

Kardeşinin yüzünün Polonyalı turist Andrzej Kucza'ya benzediğini dile getiren Sert, "Yüzün aynısı hatta. Gerçekten çok güzel olmuş. Bu, bizim için farklılık yaratmaz. Recep'in üçüncü kimliğini görüyoruz. Kazadan önceki, kazadan sonraki, şimdi de yeni yüzü. Çok güzel olmuş. Umduğumuzdan da güzel olmuş" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzünü görünce herkes çok şaşıracak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN