Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni yüzünü 15 gün sonra görecek

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin beşinci yüz ve ilk çene nakli yapılan 'in sağlık durumu ile ilgili olarak, Sert'in Ramazan Bayramı'ndan sonra sakal tıraşını olacağını, 15 gün sonra aynaya bakacağını ve 1 ay sonra da normal beslenmesine başlayacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 6.8.2013 14:44

Özkan, 18 Temmuz'da Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın yüzünün nakledildiği 'in sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Sert'in yoğun bakım ünitesinden çıkarıldıktan sonra daha rahat hareket etmeye başladığını, ayağa kalktığını, odasında dolaştığını, kendi ihtiyaçlarını kendisinin görebildiğini dile getiren Özkan, her şeyin yolunda gittiğini kaydetti.

Sakallarının çıktığını ancak henüz tıraş olmadığını belirten Özkan, Sert'in yüzündeki ödemleri nedeniyle kendi yüzünü henüz görmediğini bildirdi.

Sert'in beslenmesini tüple gerçekleştirdiğine işaret eden Özkan, dilin çenesine dikilmesi operasyonu tamamlandıktan sonra normal beslenmeye başlayabileceğini ifade etti. Bu operasyonu da bayramdan sonra yapmayı planlandığını bildiren Özkan, "Recep, bayramdan sonra tıraşını olacak, 15 gün sonra aynaya bakacak ve 1 ay sonra da normal beslenmesine başlayacak" dedi.

Özkan, dilin çenesiyle bütünleştirilmesi ile ilgili operasyonda boğazdan nefes almasını sağlayan deliğin de kapatılacağını söyledi.

KUZU ÇEVİRME YEMEK İSTİYOR

Recep Sert'in ağabeyi Güven Sert ise kardeşinin moralinin çok iyi olduğunu kaydetti. Recep Sert'in gününü televizyon izleyerek, odasında dolaşarak geçirdiğini belirten Sert, "Recep'in sağlığı da keyfi de iyi. Tavla alacağım ve karşılıklı oynayacağız" diye konuştu.

Recep Sert'in yüzünü çok merak ettiğini ancak doktorların tavsiyesini uyduğunu ve hiçbir şekilde yüzünü bakmadığını vurgulayan Sert, şöyle konuştu:

"Kardeşim bir an önce normal beslenmeye başlamak istiyor. Şu anda ne bulursa yiyecek ama yiyemiyor. Tüple besleniyor. Önceden de mamalarla besleniyordu, bu nedenle yemeğe hasret. Yemek yemeğe başladığında ilk yiyeceği şeyin kuzu çevirme olmasını istiyor" diye konuştu. Muğla'da 17 Temmuz'da beyin ölümü gerçekleşen Polonyalı turist Andrzej Kucza'dan (43) alınan yüz ve çene, 2007 yılında temizlediği silahın ateş alması sonucu yüzünden yaralanan 27 yaşındaki Recep Sert'e 18 Temmuz'da nakledilmişti. Bu ameliyatla Türkiye'de ilk alt ve üst çene nakli operasyonu gerçekleştirilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni yüzünü 15 gün sonra görecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN