Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Oğlum okula erken başlamalı mı?

Giriş Tarihi: 10.9.2013
Oğlum Aralık doğumlu. İlkokula kayıt yaptıracağız ama bir yaş küçük olduğu için zorlanır mı? F.Ö./Bolu
Maalesef Kasım ve Aralık doğumlu çocuklar, gelişimsel olarak eksiklikleri varken okula başlarlarsa sorun yaşayabilirler. Bu yıl 2007 doğumlu çocuklar okula kayıt ediliyor. Sistem üzerinden otomatik olarak ikametlerine en yakın okula kayıt edilmesi zorunluğu var. Ocak 2007 doğumlu ile Aralık 2007 doğumlu çocuk arasında, hemen hemen bir yıllık gelişim farkı bulunmaktadır. Zeka, gelişim ve konuşma sorunu olmayan, daha önce anaokulu hayatı yaşamış, aile içerisinde iyi bir eğitim görmüş çocuklar, bu süreci atlatabilmektedir. Ancak konuşma sorunu varsa, dikkat ve öğrenmeyle ilgili sorunlar yaşıyorsa; düşünmek gerekir. Bir çocuk gelişim uzmanına yaptıracağınız gelişim testi size genel bir fikir verecektir. Okula bu durumu bildirerek ve okul rehberinin de gözlemleri sonucu bir karara varabilirsiniz. Çocuğunuz belki bu yıl anasınıfına gider, sene sonunda yeni dönem kaydını yaptırabilirsiniz.

Otistik çocuğumu kayıt etmiyorlar
Otistik çocuğumu okula kayıt etmiyorlar. Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz? T.K./Eskişehir

Otistik çocukların okula kaynaştırma kapsamında kayıt olması için ilçenize bağlı Rehberlik Araştırma Merkezi'ne gidip kayıt yaptırmak istediğinizi söyleyin. Okula başladıktan bir hafta ile bir ay içinde öğretmeninizden alacağınız gözlem raporu ve rehber öğretmenin yönlendirmesi ile tekrar Rehberlik Araştırma Merkezi'ne gidin. Eğer çocuğunuz uygun ise 'kaynaştırma raporu' çıkarılacaktır. Bu rapor ile sekiz yıllık eğitim hayatı boyunca tüm sınıflarda kaynaştırma öğrencisi kapsamında eğitim alabilir. Uygun görülmez ise OÇEM adlı alt sınıflara yönlendirilir.

Tırnak yeme alışkanlığı
Kızım tırnağını yiyor. Bu beni endişelendiriyor. Onu, bu alışkanlığından nasıl vazgeçirebilirim? A.Ü./İzmir

Tırnak yeme, görerek öğrenilen bir davranıştır. Çocuk durup dururken tırnağını yemez. Ya yakın çevresinde, ya arkadaşlarında ya da TV'de gördüğü bir sahnede bunu keşfeder. Bunun için, eğer etrafında tırnak yiyen yakın bir model varsa, onun bu davranışını azaltmasını ya da çocuğunuzun onu görmemesini sağlayın. Daha sonra onunla oturup konuşun. Tırnaklarının uzaması konusunda anlaşmaya varın. Her gün tırnaklarına bakacağınızı, biraz uzadıysa 10 puan vereceğinizi, hafta sonunda 70 puana ulaşırsa onu ödüllendireceğinizi söyleyin. Tırnaklarını yemediği zamanlarda onu onore edin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oğlum okula erken başlamalı mı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN