Bilmediğiniz mantarları tüketmeyin

Doğada kendiliğinden yetişen farklı türlerdeki mantarlarda, bilinmeyen çeşitlerinin tüketilmesi halinde insan sağlığına zarar verebileceği bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.9.2013 17:10

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, doğada yetişen çok sayıda mantar türünün olduğunu belirtti.

Zehirli mantarların, yenebilir mantarlar görünümünde olabileceğine dikkati çeken Karadeniz, şunları kaydetti:

"Karadeniz Bölgesi'nde Nisan ayından Kasım ayının sonuna kadarki dönemde mantar yetişiyor. Tabiki doğada değişik türlerde mantar yetişmektedir. Bölgemiz insanı da geleneksel bir kültür içerisinde bu mantarların zehirli olup olmadığını teşhis edebilmektedir. Ancak doğada sürekli mutasyonlar veya değişiklikler söz konusu. Dolayısıyla zehirli mantarlar da kültür mantarları gibi ya da yenebilir mantarlar görünümünde olabilir. Bu durumun çok fazla bu işle ilgili kişiler tarafından teşhis edildikten sonra tüketilmesini öneriyoruz."

Mantar zehirlenmesinin geri dönüşü olmadığını vurgulayan Karadeniz, "Çünkü mantar zehirlenmesinde öldürücü durumla karşı karşıya kalınabiliyor. Bundan dolayı çok bilinen ve yıllardır test edilmiş mantarlar tüketilmelidir. İnsanlarımız değişik mantarları bulduğunda zehirli olabileceği ihtimali üzerinde durarak bunları tüketmemelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

Karadeniz, bilinmeyen türlerdeki mantarların uzman kişilerce kontrol edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilmediğiniz mantarları tüketmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN