Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boşanmayı nasıl açıklarım?

Giriş Tarihi: 24.9.2013
Eşimden ayrılmayı düşünüyorum. 5 yaşındaki oğluma bunu nasıl açıklarım? B.O./İzmir

Boşanma kararının çocuğa açıklanması çok sancılı bir süreçtir. Anne-baba bir yandan çocuğunu üzmeden bu durumu anlatmaya çalışırken, diğer taraftan da birbirlerine karşı olan öfkelerini de yansıtmamaya çalışırlar.

BERABER SÖYLEYİN
İdeali; anne ve babanın beraber çocuğa bu kararlarını açıklamalarıdır. Eğer anne-baba hoş olmayan şekilde ayrılmış ya da bir arada bile durmaya tahammüleri yok ise o zaman boşanmaya en ılımlı bakan tarafın çocuğa bunu anlatması doğru olur. Eğer çocuk ayrılacağınız sinyallerini almış ise anlatmak daha kolaydır. Size "Babam nerede?" "Annemle ayrılacak mısınız?" gibi sorular sorması, sorunu algıladığını gösterir. Ona, bazen arkadaşlarıyla nasıl anlaşamadığını hatırlatın. Sizin de artık anne baba olarak birbirinizle anlaşamadığınızı, birbirinizi üzdüğünüzü, dolaylı olarak da onu üzdüğünüzü fark ettiğinizi söyleyin.

Kızım sağını solunu karıştırıyor

Kızım, dördüncü sınıfa gidiyor ama halen sağını solunu karıştırıyor. Disleksi olabilir mi? F.K./Samsun

Her sağını solunu karıştıran ya da ters şekil çizen çocuğa disleksili demek doğru değil. Disleksili bir çocuk; özellikle okumada oldukça güçlük çeker. Ters yazar, ters okur, harflerin yerini karıştırır. Kelimelerden ekleme çıkarma yapar, paragraf içinde okurken kaybolur. Eğer çocuğunuzda sadece sağ ve sol sorunu varsa, disleksiden çok görsel algı ve lateralite sorunu olabilir. Onunla bol bol yön kavramı içeren oyunlar oynayın. Sağ el serçe parmağına oje sürün ve ona "Sağ elin hangisiydi?" gibi hatırlatmalar yapın. Ona bol bol tangram oynatın. Gördüğü bir deseni aynı şekilde kopya etmesini isteyin

Çöp adam bir sorun mudur?

Üçüncü sınıfa giden çocuğum, resimlerinde insan yüzlerini çizmiyor. Bu bir sorun mu? Y.S./Trabzon

Çocuklarda insan ya da çocuk çizimi aslında birçok mesaj verir. Çocuk, insan resmini çizerken yani aslında dış dünyadaki diğer kişiyi yansıtırken, kendinden de eklemeler yapar. Haliyle basit gibi görünen bir insan resminden, birçok anlam çıkarılabilir. Genelde yüz çizmeyen, arkası dönük ya da yandan çizilmiş çocuk resimleri; kaçınma tepkisi olan, sosyal anlamda içe dönük olan kaygılı çocukları yansıtır. Bu nedenle onun sosyal becerilerini geliştirmeye çalışın. Gerekirse bir uzmandan destek almaktan kaçınmayın.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boşanmayı nasıl açıklarım?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN