Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erkekler için çok faydalı: Saw Palmetto

Kuzey Amerika kökenli bir bitki olan saw palmetto; bakterileri öldürüyor ve idrar enfeksiyonlarını önlüyor. Saw palmetto, prostat kanserinin gelişimini de engelliyor

Bodur bir palmiye türünün meyvesi olan saw palmetto; içinde barındırdığı doğal maddeler sayesinde prostat büyümesini önlüyor ve prostat kanserine karşı savaşıyor. Kuzey Amerika kökenli bu meyve, erkeklerde yaşam kalitesini yüzde 50 artırıyor. Yapılan çeşitli araştırmalar; saw palmetto'nun bakterileri öldürme yeteneğini artırdığı ve rahatlıkla idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabileceğini de bilimsel olarak ortaya koyuyor.

KANSER HÜCRELERİNİ ENGELLER

Saw palmetto; prostat kanseri gelişimine katkıda bulunan genleri değiştirerek hastalıkla mücadele eder. Bilimsel bulgular; saw palmetto'nun prostat kanseri hücreleri üzerinde baskılayıcı etkisinin bulunduğunu gösteriyor. Fakat saw palmetto; prostat kanseri için öncelikli tedavi şekli değildir.

İDRAR SORUNUNU ÇÖZÜYOR
2939 erkeğin katıldığı 18 klinik çalışmanın sonucunda; saw palmetto'nun alt üriner sistem semptomlarını ve idrar akıntılarını etkili bir şekilde önlediği ispatlandı. Aynı analizde bu meyveyi tüketen erkeklerde, gece idrarına çıkma (nokturi) daha az gözlendi. Yapılan başka bir çalışma ise; ısırgan kökü, Afrika erik ağacının (Pygeum Africanum) kabuğu dahil diğer phytonutrient özlerinin bileşiminin de ek fayda sağladığını ortaya koydu.

PROSTAT TEDAVİSİNE YARDIMCI ÜRÜNLER
DEVE DİKENİ: Yapılan araştırmalar, deve dikeninin prostat kanserine karşı etkili olduğunu gösterdi. Ayrıca PSA değerlerini de düşürdüğü gözlemlendi.
BOSWELLIA SERRATA: Bu bitkinin ekstresi, prostat sağlığının korunmasında çok etkili. Ayrıca kanserli hücrelerin büyümesini ve üremesini önlüyor.
ISIRGAN OTU: Isırgan otunun tamamlayıcı özelliğinin prostat sağlığı üzerinde olumlu etkiler yarattığı kanıtlandı. Bu bitkinin ekstresi de kanserli hücrelerin çoğalmasını önlüyor. Ancak ısırgan otu da, saw palmetto gibi tek başına prostat kanserini tedavi etmekte yeterli değil.
AFRİKA ERİK AĞACI: Afrika kökenli bitkinin kabuğu prostat ve mesane sağlığı için önemli. İdrar yolları enfeksiyonlarında ve kolon kanserlerinde de etkili olduğu gözlendi. Ayrıca prostat kanseri için önleyici bir etkisi var.

LİKOPEN KANSER SAVAŞÇISI
Likopen; domates, karpuz ve pembe greyfurt gibi yiyeceklerin içinde bulunur. Yapılan araştırmalar; likopen alımının kanser riskini düşürdüğünü gösteriyor. Ayrıca bilimsel bulgular; likopenin PSA (prostatın hücreleri tarafından üretilen ve seminal sıvıda yüksek oranda bulunan bir enzim) değerlerini azaltarak, prostat kanserini tedavi ettiğini ortaya koyuyor. Erkeklerde ise metastazı durduruyor. Tek başına likopen veya fitosteroller; antioksidanlar gibi kanser gelişimini bloke ederek PSA değerlerini dengeliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erkekler için çok faydalı: Saw Palmetto
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN