Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Brezilya fönü" kanser yapıyor

Sağlık Bakanlığı, halk arasında Brezilya fönü diye bilinen saç düzleştirme işleminin kanser riski taşıdığını açıkladı. Ancak birçok işletme ucuz olduğu için içeriğinde zehirli "formaldehit" kimyasalının bulunduğu ürünleri tezgâh altı kullanıyor. İstanbul'da ise 5 kuaförden 2'si bu işi ucuza mal edip halk sağlığını tehlikeye atıyor.

Giriş Tarihi: 6.2.2014 11:28 Güncelleme Tarihi: 6.2.2014 11:30

Dünyada yaygın olan Türkiye'de ise son 7 yıldır yaptırılan Brezilya fönü diye tabir edilen saç düzleştirme işlemi, Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasıyla tekrar gündemde. Bakanlığın yaptığı açıklamada, "Düzleştirme işleminde kullanılan keratin içeren solüsyonlarında yer alan "formaldehit" kimyasalının belirli oranların üzerinde olması sağlık açısından risk taşıyabilir.

Piyasalarda son dönemlerde tanıtılan Brezilya Fönü solüsyonları formaldehit içermediği iddia edilse de yurtdışında yapılan araştırmalarda bunun tam tersi olduğu söyleniyor. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu düzenli aralıklarla piyasa da yer alan kozmetik ürünleri denetlemeye başladı" denildi.

ISIYLA ETKİLEŞİME GİRİYOR

Açıklamada "formaldehit" kozmetik ürünlerinde yüzde 2 miktarında bulunabileceği de yazıyor ancak Brezilya fönünde ısıyla etkileşime giren madde normalde verdiği zararın daha fazlasını veriyor. İçeriğinde "formaldehitin" oranı çok düşük olan ürünlerin ise fiyatı yükseliyor. İçeriğinde "formaldehitin" oranı düşük olan ürünler kullanılarak yapılan düzleştirme işleminin maliyeti 350-800 lira arasında değişiyor. Ancak "formaldehitin" oranı yüksek olan işlemlerde ise halk sağlığı hiçe sayılarak işlem ücreti 70 liraya kadar düşüyor. Bazı kuaförler internet üzerinden fırsat kuponuyla Brezilya fönünü uyguladıklarını söyleyerek kanserojen riski taşıyan işlemi satışa çıkarıyor.

SABAH ARAŞTIRDI

SABAH'IN yaptığı araştırmada her 5 kuaförden 2'sinde işlemin ucuza yapılacağı vaat edilerek formaldehitli ürünlerin kullanıldığı ortaya çıktı. Kuaförlerin Sağlık Bakanlığı onayı olmayan ürünleri tezgâh altından uyguladığı belirlendi. Avrupa yakasında yaptığımız incelemelerde özellikle Şişli, Taksim ve Fatih bölgelerinde bu işlem ucuza mal edilerek yapılıyor.

HAMİLELER İÇİN ÇOK TEHLİKELİ

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ana Bilim Dalı Başkanı ve Türk Dermatoloji Derneği Dermatoallerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Teoman Erdem kanserojen madde riski şöyle anlattı: "Formaldehit renksiz, yanıcı, keskin kokulu kimyasal bir maddedir. Brezilya fönünde insan için zararsız olan miktarın üzerinde "formaldehit" var. "Formeldehit'in kan kanserleri, boğaz kanseri ve beyin kanserleri ile ilgili olabileceği hem hayvan çalışmaları hem de insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

Formaldehite işlerinden dolayı maruz kalan kişilerde beyin kanseri ve löseminin genel topluma göre arttığı tespit edilmiştir. Amerikan Toksikoloji enstitüsü 2011 'de formaldehiti kanserojen listesine almıştır. 2013 yılında yapılan bir çalışmada hamileliği sırasında düzleştirme işlemi yaptıran kadınların çocuklarında 2 yaş öncesinde lösemi riskinin arttığı gösterilmiştir." Prof. Dr. Erdem, düzleştirme işlemi yaptıracaklara ürünün içeriğindeki formaldehit kimyasalının çok düşük olmasına dikkat etmelerini tavsiye etti. Ayrıca ürünlerin Amerika Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) tarafından onaylı olmasına da dikkat etmek gerektiğini belirtti.

İstanbul Kuaförler Odası Başkanı Oktay Erkal, alınan şikâyetler üzerine denetim grubunun kuaförleri denetlediğini ve Sağlık Bakanlığı'nın onay vermediği ürünleri kullananlar hakkında da disiplin cezası verildiğini söyledi.

AYDA 12 KADIN YAPTIRIYOR

Saç bakım uzmanı İlker Yavrutürk, ayda ortalama 12 kadının Brezilya fönü yaptırdığını söyleyerek, "Kullanılan ürünler eğer uygulandığında gözleriniz yanmıyorsa, yaşarmıyorsa, burnunuza kötü bir koku gelmiyorsa ve üç gün üst üste işlem yapılan saça maşa uygulanmaya kalkışmıyorlarsa ürünün içerisinde formaldehit maddesi yoktur" dedi. Kendisinin de geçen yıllarda formaldehit içeren bir ürün kullandığını anlatan Yavrutürk, "Müşterilerimden bir tanesi Amerika'dan getirdi. Ancak ürünü çıplak elle saça uyguladığımda ellerim buruştu, burnumuza çok keskin ve kötü bir koku geldi. Hatta yanımda çalışan arkadaşlarımdan bir tanesi istifra etti. Sonradan öğrendim ki kullandığım ürünün içerisinde zehirli olan ve alerjik reaksiyon gösteren kimyasal var. Bir daha da asla kullanmadım" diye konuştu.

'SAÇLARIM YANDI VE KOPTU'

18 yaşındaki İlayda Kodak, 3 yıl önce gittiği bir kuaförde Brezilya fönü yaptırdı. Ancak işlem yapılırken saçlarının yandığını iddia eden Kodak, "İşlem yapılırken kuaförüm hem bana hem kendine maske ile gözlük taktı. Ne olduğunu anlayamadı. Burnuma çok kötü bir koku geldi. Saçlarımın yandığını hissettim. Gözlerim yaşardı ve başım döndü. İşlem bittikten sonra 3 gün boyunca saçlarımı yıkamadan oraya gitmemi istediler. Ve 6 ay saçımın bozulmayacağını iddia ettiler ancak saçım bir ay bile dayanmadı. Hatta saçlarım yanmakla kalmayıp dökülüp koptu" dedi.

ÜNLÜLER DE TERCİH EDİYOR

Defne Joy Foster'da ölmeden dört yıl önce Japon saç düzleştirme yöntemi ile saçlarını düzleştirdi. Brezilya fönü yaptıran ünlü isimler arasında, oyuncu Lindsay Lohan ve Ashley Tisdale ile ünlü şarkıcı Beyonce ve Nicole Richie de bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Brezilya fönü" kanser yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN