Akran baskısına dikkat!

Giriş Tarihi: 18.3.2014
Oğlum, bir çocuğun onu sürekli ittiğini söylüyor ve okula gitmek istemiyor. Ne yapmalıyız? S.L./İzmir
Okulla rda akran baskısı oldukça fazla gözlemlediğimiz bir sorundur. Özellikle güçlü öğrenci, kendine göre daha güçsüz ya da savunmasız gördüğü diğer öğrenciye karşı fiziksel ve sözel şiddet uygulayabilir. Çocuk bu baskıyla baş edemezse, diğer çocuk tarafından sürekli tartaklanır ya da rahatsız edilir. Haliyle bir süre sonra bu durum zayıf olan çocuk için çözülemeyen bir probleme döner. Bu nedenle de kaçınma tepkisi olarak okula gitmemeyi yeğler. Burada çocuğunuzun genetik olarak karakter özelliğinden dolayı naif olması, sorunlarını çözememesine neden olabilir.

SİZ ÇÖZMEYİN
Günümüz ebeveynleri çocuklarına düştükleri zor durumlarla baş edebilme becerisini öğretmek yerine sorunları kendileri çözüyor. Bu nedenle önce çocuğunuza sosyal içerikli konularda nasıl çözüm bulması gerektiği konusunda yardımcı olun.

ENGELLİ ÇOCUĞA ACIMAMALISINIZ
İleride özel eğitim öğretmeni olmak istiyorum. Engelli çocuklarla çalışmak zor mu? K.L./Ankara
Özel eğitimcilik, normal eğitmene göre iki kat daha fazla efor ve yeterlilik ister. Özel eğitimci olmak; duygularla mantığın harmanlayarak geliştireceğiniz becerilerinizi kullanabilmenizdir. Özel eğitimci olarak o çocuklara acımamalı, 'Hayata nasıl hazırlarım, annesi-babası olmadığında ayakta kalabilmesini nasıl sağlarım?' demeniz lazım. Engelli çocuğa öğreteceğiniz bir beceri onun tüm hayatını etkileyecektir. Mesleğe gerçekten o çocuğa faydalı olacak, sabırla ve sevgiyle uğraşacak şekilde bakın. Zor kelimesine nasıl bakıyorsanız, size onu yansıtır.

GELİŞİM TESTİ YAPTIRIN
Kızım 1.5 yaşında ama yürümüyor. Sürekli emeklemek istiyor. Ne önerirsiniz? H.K./Konya
Normal çocuk gelişiminde yürüme yaşı 10 ay ile başlar. Bu süre genetik yapı ve alışkanlıklara göre uzayıp kısalabilir. Ancak 1.5 yaşına kadar yürümemesi de bir soru işaretidir. Kalça çıkıklığı, beynin motor merkezi sorunları, merkezi sinir sistem problemleri olası sorunlar. Yoğunlukta kalça çıkıklığını çok görüyoruz. Bir ortopedi doktorundan görüş almanızı öneririm. Eğer sonuçlar temiz çıkarsa, bir nöroloğun da görmesinde fayda var. Bu arada genel bir gelişim testi de yaptırmanızı öneririm. Olası bir gelişim geriliği de olabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akran baskısına dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN