Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göbekteki kilo kalp hastalığı işareti

Ülkemizde ve dünyadaki bir numaralı ölüm sebebi olan kalp hastalıklarının; nefes darlığı, çarpıntı gibi tipik belirtilerinin dışında hiç bilmediğimiz bazı ipuçları da var

Giriş Tarihi: 25.3.2014
Ülkemizde ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında birinci sırada yer alan kalp-damar hastalıkları, ölüm nedenlerinin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyor. Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı dışında kalp hastalıklarının; bilinmeyen ve bu nedenle hastaların hekime geç başvurmasına yol açabilen belirtileri de var. Acıbadem Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Karabulut, çoğu zaman hasta tarafından önemsenmeyen gizli kalmış belirtileri anlattı:

Beyazlayan saçlar:
Ülkemizde yapılan bir araştırma, erken yaşta beyazlayan saçların kalp hastalığı habercisi olabileceğini gösteriyor. Bunda genetik faktörlerin rol aldığı düşünülüyor.

Cilt altı yağ bezeleri:
Dirsek, diz, el, ayak, kalça ya da göz kapağı üzerinde görülen minik yağ bezeleri, kandaki yağ oranında artış olduğunu gösteriyor ve sıklıkla kolesterol yüksekliğinde gözleniyor. Yüksek kolesterol de kalp krizinin en önemli nedenlerinden birini oluşturuyor.

Kötü ağız hijyeni:
Yapılan araştırmalarda; kötü ağız hijyeni, diş eti iltihabı ve diş çürükleri olan kişilerde koroner kalp hastalığı gelişme riskinde yüzde 25-38'lik artış olduğu saptanmış.

Kulak memesinde buruşukluk:
Bu kişilerde koroner kalp hastalığı daha sık gözleniyor. Özellikle kulak kanalından aşağıya doğru kulak memesini çaprazlayan bir kıvrım olması, kalp hastalığının habercisi olarak nitelendiriliyor.

DİK BAKAN GÖZLER SIVI YÜKLENMESİNDEN

Dudak ve damaktaki morarma ve renkteki koyulaşma:
Siyanoz olarak adlandırılan bu durum, kalp hastalıklarının bir başka habercisi. Özellikle doğuştan gelen kalp deliklerinde kirli ve temiz kanın karışması sonucu bu tür morarmalar görülebiliyor.

Öne doğru çıkık ve dik bakan gözler:
Bu tip gözler, kalp yetersizliği ve kapak hastalıklarının belirtisi olabiliyor. Temel mekanizmayı vücuttaki sıvı yüklenmesi oluşturuyor.

Dökülen kaşlar:
Özellikle kaşların yan tarafında belirgin dökülme varsa, mutlaka bir kalp kontrolünden geçmek gerekiyor.

Göbekten alınan kilo:
Göbekten alınan kilolar, birebir kalp damar hastalığı ile ilişkili görülüyor. Temelinde insülin direnci yatıyor. Göbeklilik; diyabet, yüksek tansiyon ve kolesterol yüksekliğinin habercisi olup bu kişilerde kalp hastalıkları riskinde belirgin artış söz konusu oluyor. Kadınlarda 80 cm., erkeklerde 94 cm. bel çevresi varlığı kalp hastalığı riskini artırıyor.

PEMBE YANAK DA HABERCİ
Pembe yanaklar:
Yanaklardaki pembe renk, kalp kapak hastalıklarının habercisi olabiliyor. Romatizmal mitral kapak darlığı bu tablonun temel sebebi olup dolaşım sisteminde oluşan bozukluğa bağlı yüzde kızarıklık oluşuyor. Bu bulgu kendine tıp literatüründe özel bir isimle de yer edinmiş durumda: Facies mitralis.
Ayaklarda oluşan şişlikler:
Ayaklardaki şişlikler de kalp yetersizliği habercisi olabiliyor. Özellikle iki taraflı oluşan, bastırmakla iz bırakan ve cildi geren şişliklerde kalp yetersizliği varlığı mutlaka araştırılmalı. Tek taraflı şişliklerde ise daha çok toplardamar hastalıkları rol oynuyor.

KELLİĞE DİKKAT!
Erken yaşta ortaya çıkan erkek tipi kellik, kalp hastalıklarına işaret edebiliyor. Başın ön kısmından ziyade tepe kısmında oluşan kellikte kalp hastalığı riski daha fazla oluyor ve bu hastalarda kalp hastalıklarından ölüm oranı yaklaşık üç kat artıyor. Son yapılan iki araştırmada; riskin yaştan bağımsız ve bu problemi yaşayan kadınların da tehlike altında olduğu ortaya kondu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göbekteki kilo kalp hastalığı işareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN