Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sıramı bir gence veririm'

65 yaşındaki Mümin Yargı, böbrek yetmezliği nedeniyle 3 yıldır diyalize giriyor. Kadavradan nakil için sıra bekleyen Yargı, daha genç birine uygun olması halinde sırasını devretmeye hazır

Giriş Tarihi: 29.4.2014
İzmir'de böbrek yetmezliği nedeniyle 3 yıldır diyalize giren ve kadavradan nakil için sıra bekleyen 65 yaşındaki işadamı Mümin Yargı, kendisine böbrek çıkması halinde hakkını genç birine devretmeye karar verdi. Küçük yaşlarda çalışmaya başlayan Mümin Yargı soyadıyla anılan bir gömlek imparatorluğu kurdu. 2002'deki ekonomik krizde hem işleri hem de sağlığı bozuldu. Böbreklerinde ailesinde de görülen "Polikistik böbrek" hastalığının geliştiği tespit edildi.

BAŞKA HASTAYA NAKİL

3 yıl sonra, 2007'de uygun bir kadavra böbrek çıktığı haberi geldi. Ancak aynı böbrek üç yıldır diyalize giren başka bir erkek diyaliz hastasına daha uyuyordu. Doktorlar, işadamı henüz diyalize girmeye başlamadığı için diğer hastanın organa ihtiyacı olması nedeniyle böbreğin, ona takılmasına karar verdiler. Daha sonra işini tasfiye etti. Böbrek fonksiyonları tamamen bittiği belirlenen işadamı, 2011 yılından bu yana diyalize giriyor.

'Bu yaştan sonra bencillik'
Başta eşi Hicaziye Yargı olmak üzere birçok yakın akrabası bir böbreğini vermeye hazır. Ama o, daha sonra sağlık sorunları yaşayabileceklerini düşünerek, istemiyor. Yargı, kendisine çıkacak organ, daha genç birine uygun olursa feragat edeceğini söyleyerek, "65 yaşındayım. Hayat hakkımı gençlere veriyorum. Bu yaştan sonra organ istemek bencillik gibi geliyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sıramı bir gence veririm'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN