Türkiye'nin en iyi haber sitesi

96 yaşında koltuk altından kalp operasyonu

Kalbindeki 5 santimetrelik tümör başarılı bir operasyonla temizlenen Şevki Aytaç, Türkiye'de yaşı itibariyle koltuk altından kalp ameliyatı geçiren ilk hasta oldu

Giriş Tarihi: 28.5.2014
İstanbul Beykoz'da yaşayan emekli Şevki Aytaç, 96 yaşında koltuk altından kalp ameliyatı geçirdi. Kalbindeki 5 santimetrelik tümör temizlenen Aytaç, şimdi kendini hayata yeni başlamış gibi hissediyor. Aytaç, Türkiye'de yaşı itibariyle, koltuk altından kalp ameliyatı geçiren ilk hasta oldu.

'BOMBA GİBİYİM'

Aytaç, "Beynim uyuşuyor. İki adım yürüdükten sonra dermanım kesiliyor. Düşüyorum" şikâyetiyle hastaneye gitti. Yapılan muayenede, Aytaç'ın kalbinde 5 santimetre büyüklüğünde bir tümör görüldü. Oğlu Mehmet Aytaç, babasıyla ilgili raporu dört farklı doktora gösterdi. Ancak hiçbiri, yaşı nedeniyle ameliyata yanaşmadı. Yaşlılığa bağlı olarak kemikleri zayıftı. Sıkıntılarından kurtulmak isteyen Aytaç, en son Kavacık Medistate Hastanesi'nde tedavi gördü. Hayati riski göze alarak burada, geçen hafta sonu iki saat süren bir operasyon geçirdi. Kalbinin sol tarafındaki 5 santimetrelik iyi huylu tümör, koltuk altından girilerek temizlendi. Şu an sağlık durumu iyi olan Aytaç, hastaneden taburcu olacağı günü bekliyor. Çocukları, kardeşleri ve 17 torunuyla birlikte hayata yeniden başlamak isteyen Aytaç, "Ameliyat edebileceklerine dair inancım yoktu. Doktora duacıyım. Günden güne bomba gibiyim çok şükür" diyor.

6 SANTİMETRE KESTİLER

Operasyonu gerçekleştiren kalp cerrahı Op. Dr. Mahmut Akyıldız, Aytaç'ın koltuk altından 6 santimetrelik bir kesik açılarak tümörün alındığını belirtti. Klasik kalp ameliyatlarının taşıdığı tüm riskleri ortadan kaldırdıklarını ifade eden Akyıldız, "Bu yöntemde kesinlikte kas ve kemik kesilmiyor. Kaburgaların arasından girerek, hastanın kalp kapaklarını değiştiriyoruz. Yine kalp içindeki delikleri kapatıyoruz. Tümörleri çıkartıyoruz" dedi. Akyıldız, ameliyattan 15-20 gün sonra kesilen yaranın kaybolduğunu anlatarak "Koltuk altı kalp ameliyatları özellikle yaşlı hastalarda, sırt üstü yatamayan ve kemik erimesi olan insanlarda beklenenin üstünde bir rahatlamaya neden oluyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
96 yaşında koltuk altından kalp operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN