Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kenya sınırlarını ebolaya kapattı

Giriş Tarihi: 18.8.2014

Kenya hükümeti sınırlarının, Gine, Liberya ve Sierra Leone'den gelecek kişilere kapalı olduğunu duyurdu. Bir şüpheli vakanın ortaya çıkmasının ardından İspanya'da da ebola salgını endişesi yaşanıyor

Batı Afrika'yı kasıp kavuran ve yaklaşık 1200 kişinin ölümüne yol açan ebola salgını Kenya hükümetini alarma geçirdi. Kenyalı yetkililer Gine, Liberya ve Sierra Leone'dan gelecek yolcular için sınırlarının kapalı olduğunu duyurdu. Sağlık Bakanlığı Kenya vatandaşlarının ve bölgede çalışan sağlık personelinin girmesine izin verileceğini açıkladı. Kenya Havayolları yasağın yürürlüğe gireceği çarşamba gününden sonra Liberya ve Sierra Leone'ye uçuşların durdurulacağını, Nijerya uçuşlarının devam edeceğini duyurdu. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Kenya'nın büyük bir geçiş bölgesi olmasından ötürü yüksek risk altında olduğunu söyledi. Salgın şubat ayında Gine'de patlak vermiş ve hızla çevre ülkeler Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'ya yayılmıştı. Cuma günü itibariyle ebola toplamda 1145 can aldı. Kenya'da test edilen dört hastanın ise ebola taşımadığı ortaya çıktı.

'SAĞLIK İÇİN GEREKLİ'
Sağlık Bakanı James Macharia "bu uygulamaların vatandaşların sağlığı için gerekli olduğunu" söyledi. İspanya'da da ebola salgını endişesi artıyor. Liberya'dan Madrid'e gelen bir misyonerin ölümünün ardından bir şüpheli vaka daha ortaya çıktı. Ebola virüsü taşıdığından endişe edilen hasta Alicante'de özel bir hastanede karantinada tutuluyor. Liberya'nın başkenti Monrovia'da ise silahlı bir grup ebola şüphesi taşıyan hastaların karantina altında tutulduğu sağlık merkezine saldırdı ve 29 hastanın tamamı kaçtı. Kapıları kıran silahlı grup tesisi yağmaladı.

ÇARŞAMBA GÜNÜ YÜRÜRLÜĞE GİRECEK
Yasağın uygulanacağı çarşamba gününden sonra Kenya'ya Liberya ve Sierra Leone uçuşlarının iptal edildiği, Nijerya uçuşlarının ise süreceği duyuruldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kenya sınırlarını ebolaya kapattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN