Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaşlılıkta egzersiz ilaç kullanımını azaltıyor

Giriş Tarihi: 4.9.2014 15:51

Ihlamur Konağı Yaşlı Bakım Merkezi Fizyoterapi Ünitesi Sorumlusu Fizyoterapist Ahmet Can Ercan, düzenli fiziksel egzersiz yapan yaşlıların, yaşıtlarına oranla daha az ilaç kullandıklarını ve yaşam kalitelerinin arttığını söyledi.

Açıldığı günden bu yana uyguladığı sağlık oteli konsepti ile yeni bir yaşlı bakım merkezi anlayışı getiren Ihlamur Konağı, bünyesindeki fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü ile de birçok yeniliğe imza atıyor.

Ihlamur Konağı'ndaki uygulamalar hakkında bilgi veren Ercan, ''Yaşlı bakımı konusunda fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına büyük önem veriyoruz. Merkezimizde geriatrik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, nörolojik rehabilitasyon gibi alanlarda gereksinimlere uygun ekipmanlar ve uzman kadromuz ile hizmet veriliyor. Kalça kırıkları, inme (felç), ampütasyon, parkinson, MS (multiple skleroz), fiziksel kondisyon yetersizliği, operasyon sonrası dönem, uzun süreli yatak istirahatleri ve emosyonel problemleri olan yaşlılarımız için fizyoterapist tarafından uygulanan tedaviler çok iyi sonuçlar veriyor'' diye konuştu.

Yaşlılarda egzersizin faydalarına da değinen Ercan, şöyle devam etti:

''Egzersizin faydaları saymakla bitmez. Kısaca bahsetmek gerekirse reaksiyon zamanını azaltır, kas ve kemik kitlesini artırır, mental zindelik sağlar, İmmün fonksiyonları düzeltir, ağrının azalmasına yardımcı olur, kırık riskini azaltır, obezite, diyabet ve hipertansiyon, hiperlipidemi üzerindeki olumlu etkileri vardır diyebiliriz. Bunların yanında yaşlıda doktor önerisi ile kontrollü egzersizin kalp sağlığına iyi geldiğini biliyoruz. Yine diyabet, kan basıncı, depresyon ve demans gibi birçok hastalığa da olumlu katkılar sunmaktadır.''

Ihlamur Konağı'nda misafir ettikleri her yaşlıya, kişiye özel fizik tedavi programları uyguladıklarını anlatan Ercan, bu uygulamalar sonucunda yaşlıların ilaç kullanımını azalttıkları gibi yaşam kalitelerini en üst seviyeye çıkardıklarını söyledi.

FİZİK TEDAVİ HAVUZU AYRICALIĞI

Ercan, Ihlamur Konağı'ndaki en önemli ayrıcalıklardan birinin de fizik tedavi havuzu kullanımı olduğunu, bu havuzun birçok hastanede, fizik tedavi merkezinde bile bulunmadığını bildirdi. Bu havuzu kullanarak, uygun gördükleri yaşlıları su içi egzersizler tedavi ettiklerini kaydeden Ercan, ''Terapistlerimiz, suyun kaldırma kuvvetini kullanarak, eklemleri fiziksel strese maruz bırakmadan egzersizler yaptırıyor. Kas gücünün yeniden kazanılması ve kardiovasküler gelişmeyi sağlamada etkili olan hidroterapi, uygun hasta seçiminden sonra bireysel veya grup seansları şeklinde uygulanıyor. Su içi egzersizler, hastanın ihtiyacına göre terapistler tarafından programlanarak hastanın en yüksek faydayı sağlaması amaçlanıyor'' dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşlılıkta egzersiz ilaç kullanımını azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN