Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatil planları ile motive edin

Giriş Tarihi: 9.9.2014
"Okullar açılıyor. Oğlum özellikle son bir haftadır 'Okula gitmek istemiyorum' diyor. Ona nasıl davranmalıyım?" K.S./Gaziantep
Eğitim döneminin başlaması tatil keyfini tamamlayamayan çocuklar için sıkıcı gelir. Bu nedenle de okula gitmeme isteklerini engelleyemezler. Ancak böyle de bir gerçek olduğunu bilmektedirler. Bu nedenle önerilerim şöyle:
Olabildiğince bu konuyu açmayın.
Okul arkadaşları ile birkaç etkinlik planlayın. Bu, onların evini ziyaret etmek ya da onları size davet etmek olabilir. Bu ona iyi gelecektir.
Okulda yapılacak etkinlikler hakkında konuşun. Eğer anlatılacak ders konularından birini biliyorsanız, bu konuyla ilgili meraklandıracak konular anlatabilirsiniz.
Okulun yarıyıl tatilinde neler yapabileceğiniz konusunda planlar yapın.
İlk günden ödevler, dersler konusunda aşırı baskı yapmaktan kaçının. Hatta ilk bir hafta siz bile ona yardım edebilirsiniz.

ANAOKULUNA YAVAŞ YAVAŞ ALIŞSIN
"5 yaşındaki kızımı anaokuluna yazdırdık. Beni bırakmıyor, kaçıyorum. Ne yapmalıyım?" T.N./İst.
Çocuğunuzun ulunduğu ortama alışması ve adaptasyonu için güven şart. Nihayetinde sizin çocuğunuzu o şekilde bırakmanız, onda güven anlamında sorun yaratabilir. Bulunduğu ortamdan korkmak, sizin nereye gittiğinizi merak ettiği için size bir şey olacağından endişelenme gibi kafasında birçok soru oluşabilir. Benim önerim; yavaş yavaş sürecin bu şekilde olması gerektiği konusunda net davranın. Mutlaka giderken 'hoşçakal' yapın ve 'Şu saatte gelip seni alacağım' deyin. Söylediğiniz saatte gidip alın. Ayrıca okulun rehber öğretmeninden destek ve öneri isteyin.

İKİZLER YRI SINIFLARDA OLMALI
"İkizlerimbu yıl okula başlıyor. Aynı sınıftalar. Bu şekilde olmasında bir sakınca var mı?" U.S./Ant.
Benim önerim, genelde eğer olabiliyorsa farklı okullarda eğitim almalarıdır. Eğer mümkün değilse, aynı okulda ancak farklı sınıflarda eğitim almaları daha faydalı olacaktır. Özellikle ikizler arası yaşanan özel bağ; arkadaşlarıyla olan ilişkilerini, ders yapmalarını, hatta başarılı ya da başarısız olmalarını etkiyebilir.

REKABET OLABİLİR
Aynı sınıfta okuyan ikizler arasında ciddi rekabet de gözlenmektedir. Olabildiğince ayrı sınıflarda eğitim almaları çok daha iyi olacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatil planları ile motive edin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN