Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlıkla ilgili her yeni bilgi kafa karıştırıyor

Giriş Tarihi: 23.11.2014 09:52 Güncelleme Tarihi: 23.11.2014 14:43
Sağlıkla ilgili her yeni bilgi kafa karıştırıyor

Yumurta ye-yeme, günde mutlaka 2 saat koşmak gerek, yok on dakika yeterli, çimeni sık suyunu iç, karbonatlı su içmek çok yararlı-zararlı tartışmaları arasında sağlıklı bir yaşam için ne yapıp ne yapmayacağımızı adeta şaşırmış durumdayız. Uzmanların tartışmasından geriye kalan ise kocaman bir soru işareti.

Sağlıklı yaşam trendi gün geçtikçe daha fazla gündemimize girer oldu. Bu biraz da zorunluluktan. Hangi internet sitesini açsak yan tarafta mucize bir bitkinin bizi nasıl zayıflattığı ya da nasıl gençleştirdiği, her derde deva olduğunu anlatan bir reklamla karşılaşıyoruz. Keza kanallar arasında gezinirken Prof. Öz'ün mucize bitkisi, ya da size sağlık getiren detoks uygulamaları reklamlarına rastlamamak olanaksız gibi. Şehir yaşamının getirdiği şartlar, gittikçe değişen çalışma ve yaşam koşullarının insan fizyolojisine uygun olmadığı düşüncesi ve uzun yaşama arzusu da bunu tetikledi. Geleneksel yaşama, sade hayata dönme akımları dalga dalga yaygınlaşıyor. Tedavide alternatif metodlar aranıyor. Bu da doğal olarak kendi trendlerini ve kendi sektörünü oluşturuyor. Gün geçmiyor ki mucize bir bitki keşfedilmesin ya da saçlarını şampuan kullanmadan sadece suyla yıkama "no poo" gibi akımlar doğmasın.

TEREYAĞ ŞİMDİ GÖZDE OLDU

Sadece bu kadar da değil. Dün doğru dediğimize bugün yanlış diyebiliyoruz. Bir zamanlar en kötü yağ, kesinlikle uzak durulması gereken besin tereyağ şimdi uzmanların gözdesi. Aslında durumumuz tam da aşağıdaki anekdottaki gibi. "MÖ 2000: Al. Bu kökü ye. / MS 1000: 0 kök kötü. Gel bu duayı oku. / MS 1850: 0 dua batıl inanç. Al, bu iksiri iç. / MS 1940: 0 iksir yılan yağı. Al, bu hapı yut / MS 1985: 0 hap etkisiz. Gel, bu antibiyotiği al. / MS 2000: 0 antibiyotik işe yaramaz. Al, bu kökü ye" Hal böyle olunca bir kafa karışıklığının yaşanması da oldukça doğal. Sağlıklı yaşam adına yaptığımız diyetler, detokslar işe yarıyor mu? Bir sürü para verdiğimiz organik ürünlerin diğerlerinden anlamlı bir farkı var mı? Sağlıklı yaşam için adını bile söyleyemediğimiz meyve sebzeleri yememiz sadece yemek kültürümüzü mü arttırıyor? Bunlara cevap vermek daha doğrusu verilen cevapların hangisinin doğru olduğunu söylemek zor. Belki zamanla, toplum tarafından deneyimlenerek, doğru cevaplara ulaşabiliriz. Yine de "sağlıklı beslenme ve yaşam" konusundaki görüşleri dinlemek istedik. Farklı uzmanlara cevaplarını sorduk.

OTLAR HER DERDE DEVA MI?

Yara iyileştirmeden, kırışıklık gidermeye kadar her yerde etkili olduğu iddia edilen Aloe Vera konusunda yapılan bilimsel araştırmalarda, yara iyileştirici etkisi konusunda kesin bir sonuca ulaşılamadı. Başta üst solunum yolları, bir çok enfeksiyonda yararlı olduğu düşüncesiyle kullanılan Ekinezya, soğuk algınlığı vakalarında, plasebo ( etkisiz ) haplarla aynı etkiyi gösterdi. Bu ve bunun gibi araştırmalar bitkisel ilaçlar konusunda şüpheye düşmenize neden olmuyor mu? Televizyonlarda gördüğümüz mucize bitkileri ya da her gün çıkan yeni bir bitki ilacını (sarmısak hapı, enginar hapı gibi) kullanıp fayda göremeyen çok kişi var çevremizde. Bir yandan da bitkilerle tedavi binlerce yıllık geçmişi olan bir alan. Hemen öyle yararsızdır deyip, yabana atmak mümkün mü? Bu tedaviler modern tıbbın neresinde duruyor? Uzmanlara sorduk.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlıkla ilgili her yeni bilgi kafa karıştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN