Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendi kök hücrenizle gençleşin

Uzun süre güneşe maruz kalmış ve yıpranmış, yorgun ciltler kişinin kendi kök hücresinden alının dokularla yenilenebiliyor. Gözle görülür fark ise dört haftada kendisini gösteriyor

Giriş Tarihi: 10.2.2015
Kendi kök hücrenizle gençleşin
Yaş ilerledikçe özellikle yüz, boyun, dekolte bölgesi ve ellerimizde kırışıklık ve sarkmalar meydana geliyor. Özellikle sigara içen ve uzun süre güneşe maruz kalanlarda bu yıpranma daha şiddetli olur. Yüzdeki kırışıklar, boyun ve dekoltenin gençleştirilmesi, ellerin gençleştirilmesi, dudakların biçimlendirilmesi, sivilce izlerinin, hatta uzun süreli deri yaralarının ve izlerinin tedavisi için kullanılan kök hücre ile ilgili merak edilenleri; Liv Hospital Ankara Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Başak Kandi anlattı...

Cildimizde kök hücre nasıl uygulanır?
Cildimizde en taze, hasarsız ve güneş görmemiş bölge olan kulak arkası cildinden, steril şartlarda mercimek tanesi büyülüğünde doku alınır. Bu doku soğuk zincir ile özel laboratuvara gönderilir ve üretime alınır. Doku laboratuvar ortamında, cildin genç kalmasını sağlayan fibroblastlarına ayrılıp çoğaltılır. Çoğaltılan hücreler istenilen bölgelere tekrar enjekte edilir. Bu süreç kişiye göre değişmekle beraber dört-altı hafta sürer. Elde edilen fibroblastlar üçer hafta ara ile üç kez 2 ml'lik dozlarda cilde enjekte edilir.

Etkileri ne zaman görülmeye başlar?
Kişiye bağlı olarak değişebilmekle birlikte ilk etkiler ilk enjeksiyondan hemen sonra gözle görülebilir ama esas sonuç üç-dört hafta içinde görülür.

Bu işlem, gençleştirmek için hangi alanlarda uygulanır?
Bu yöntemle yüzdeki kırışıklar ve derin olukların tedavisi, yüz ovalinin toparlanması, boyun ve dekoltenin gençleştirilmesi, ellerin gençleştirilmesi, dudakların biçimlendirilmesi, sivilce izlerinin, hatta uzun süreli deri yaralarının ve izlerinin tedavisi için kişinin kendine ait (otolog) canlı alt deri hücreleri (fibroblast) dolgu maddesi olarak kullanılır. Bu hücreler kolajen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlar. Alışılagelmiş dolgu maddelerinden farklı olarak uzun etkili bir yöntemdir. Dolgu maddelerinin aksine kişinin kendi hücrelerinden elde edilen bir yöntem olarak, kişinin doğal güzelliğini ortaya çıkartmaya yardımcı olur, cildi yeniler.

ALERJİ RİSKİ YOKTUR

Nasıl sonuçlar elde ediliyor?
Yeni kolajen cildin kırışıklığının azalmasını, sarkmanın toparlanmasını ve sonuçta yıllara meydan okuyan yeni bir cilt görünümüne kavuşmamızı sağlar. Bu tedavi ile cilde verdiğimiz fibroblastlar kolajen sentezleyerek derinin yeniden yapılanmasını sağlar, bu da cildin pırıl pırıl olmasını sağlar.

Riskleri var mı?
Hasta için hiçbir risk oluşturmaz. Alerji riski yoktur. En güvenilir yöntemlerden biridir. Hastanın mimik hareketlerinde bir değişiklik yapmaz, o nedenle sonuçları çok doğaldır.

Tedavinin etkisi ne kadar sürer?
Tedavinin etkisi yaklaşık beş yıl devam eder. Alınan doku saklandığı için tekrarında tekrar bir işleme gerek yoktur ve hastanın kendi dokusundan tekrar hazırlanabilir.

Etkileri ne zaman görülmeye başlanır? Kaç yılda bir tekrar etmek gerekir?
Etkinliği birinci ay ile beraber görülmeye başlanır ve hastayı yaklaşık beş yıl kadar korur. İşlemin etkisi bitiğinde kişi beş yıl önceki halinden daha iyi bir görüntü ile hayatına kaldığı yerden devam eder. İstenirse işlem tekrar yenilenebilir.

YAĞ HÜCRELERİ ENJEKTE EDİLİNCE ÖLÜR, KÖK HÜCRE İSE DAYANIKLIDIR

Estetik cerrahide en çok uygulanan tedavilerinin başında gelen kök hücreyle; yüz gençleştirme tedavisi ile yaşla birlikte eksilen dokular yeniden tamamlanır ve gençleşme sağlanır. Liv Hospital Estetik, Plastik ve Rekonstriktüf Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ümran İleri anlattı...

Kök hücre estetik cerrahide hangi alanlarda kullanılıyor?
Kök hücre teknolojisi; yüz gençleştirme, doku onarımı, meme büyütme, boyun gençleştirme, kalça dikleştirme- dolgunlaştırma, el gençleştirme uygulamalarında da kullanılabiliyor.

DOKUYU ONARIR

Estetik cerrahide kök hücre uygulaması nasıl yapılır?
Lokal ya da genel anestezi altında enjektör ile genellikle hastaların da kurtulmak istediği bölgeler olan, karın bel ya da kalça bölgesinden bir miktar yağ dokusu özel kanüllerle alınır. Sonrasında bir dizi işlemden geçirilerek kök hücreleri, yağ hücrelerinden ayrılır ve tamamen kök hücre içeren bir sıvı elde edilir. Bu milyonlarca kök hücre içeren sıvı, ihtiyaca göre kullanılacak yere enjekte edilir. Konulduğu yerde eksik olan hücreleri tamamlayarak hızla yerleşip yaşamaya başlar ve buradaki kan dolaşımını artırarak dokuları onarır ve hızlı bir iyileşmeyi başlatır. Kök hücre yapılan ve en çok rağbet gören uygulamaların başında ise yüz gençleştirme geliyor.

SİGARA İÇİLMEMELİ

Kök hücre estetik alanda en çok nerede kullanılıyor?
Yüz gençleştirme, estetik cerrahinin en çok uygulanan tedavilerinin başında geliyor. Yüz dokuları yaşın ilerlemesi ile birlikte tüm dokular gibi zayıflayıp yaşlanmaya ve hücre sayısı azalarak atrofiye olmaya başlar. Bu dokuların zayıflaması ve hücrelerin azalmasıyla yüz dokuları sarkar. Kök hücre tedavisi ile eksilen dokular yeniden tamamlanarak gençleşme sağlanır. Sigara içilmemesi altın kuraldır.

Yağ hücresi tedavisinden farkı nedir?
Yağ hücreleri yüze enjekte edildiğinde oksijensizliğe tahammülü olmadığı için büyük çoğunluğu ölüp erir. Kök hücreler ise çok daha dayanıklıdır. Konulduğu ortama hızlıca adapte olarak burada yerleşip çoğalmaya başlar. Normal yağ dokusu direkt olarak enjekte edildiğinde, bunların büyük çoğunluğunun oksijen yetersizliğinden öldüğünü ve istenilen sonucu elde etmenin zor olduğunu ya da pek çok defa bu işlemi uygulamak zorunda kalındığını düşünüyoruz. Kök hücrelerin tutunma ve yaşama potansiyeli ise yüksektir. İşte bu nedenle, örneğin yanık hastalarında cilt altına verildiğinde daha iyi bir kanlanma ve hatta yeni cilt oluşumuna zemin hazırlar. En önemli özellikleri de yerleştikleri dokuda salgıladıkları enzimlerle damarlanma ve dolaşımı artırarak doku gençleşmesini sağlamalarıdır.

KÖK HÜCRENİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Uygulandığı bölgede kan dolaşımını artırdığı için cilt gençleşir ve daha parlak bir hal alır.
Konulduğu bölgelerde yeni hücre oluşumunu artırarak doku gençleşmesini artırır.
Kendi doğal hücrelerimiz olup reaksiyon riski olmayan kök hücreler, yeniden yerleştirildiği vücudumuzda kolayca yaşamaya başlar ve eksiklikleri gideren son derece sağlıklı bir uygulamadır.
Neredeyse tamamen ağrısız bir uygulamadır. Büyük cerrahi işlemlerde olduğu gibi aşırı şişmeler, morarmalar pek görülmez. Kişi normal yaşamına kısa sürede döner.
Uygulandığı bölgelerde herhangi bir iz bırakmaz, dikiş gerektirmez. Pansuman gerektirmez ağrılı ve yorucu kontroller yoktur.
İyileşme süresinin çok kısa olmasının yanı sıra tedavinin etkisi de kısa zamanda ortaya çıkmaya başlar.

KÖK HÜCRE TEDAVİSİ İLE SİVİLCE İZİ ARTIK DERT DEĞİL

Tedavi edilmeyen sivilceler yüzde izler bırakabilir. Özellikle ergenlik döneminde oluşan büyük ve iltihaplı sivilceler yanlış müdahalelerle derin izler oluşmasına neden olabilir. Kök hücre tedavisi cildin orta tabakasındaki sivilcelerin oluşturduğu hasarı onarır. Tedavide kullanılan fibroblastlar cildin orta tabakasında bu hasarı onaran maddelerin yapımını sağlar. Bu maddeler, yeni ve sağlam hücrelerin oluşumuna yol açarak izleri tedavi eder.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendi kök hücrenizle gençleşin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN