Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl geçer? İşte su toplaması geçirmenin yolları

günlük hayatta sık karşılaşılan bir durumdur. Cildiniz su topladıysa ve canınız acıyorsa su toplamasını nasıl tedavi etmeliyiz? İşte su toplaması nasıl geçer sorusunun cevabı ve su toplamasına karşı doğal çözümler...

Giriş Tarihi: 6.10.2015 17:02 Güncelleme Tarihi: 25.4.2019 17:40
Su toplaması nasıl geçer? İşte su toplaması geçirmenin yolları

Su toplaması nasıl geçer?

Deride meydana gelen su toplanması değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. İlgili alandaki sıvı birikimi vücudun kendisinin ürettiği fizyolojik sıvıdır. Deri, alt ve üst deri olmak üzere iki kısımdan oluşur, üstteki deri ölü hücrelerden oluşmakta olup kan damarı ve sinir bulundurmaz. Alt deride ise tersidir. İki tabaka arasında herhangi bir nedenle sıvı birikimine halk dilinde olan "su toplaması" adı verilir. Su toplanmasının küçüklerine "vezikül" büyüklerine ise "bül" adı verilir.
Doğrudan su toplaması olarak bakıldığında olaya, hücrelerin içinde mevcut olan sıvının belli sebeple dışarı sızmasıdır. Eğer bu sıvı belli bir sürenin üzerinde orada kalırsa da ikincil olarak, olaya iltihabi hücrelerin karışmasıyla o kısım bulanıklaşıp iltihaplanabilir.
Gerilime bağlı olarak ağrının yapacağı his kişide sosyal olarak rahatsızlık ortaya çıkaracaktır. Dolayısıyla eğer büyük bir içi dolu kabarcıklar varsa mutlaka içeriğini boşaltmak gerekir. Pratik olarak evde yapılabilecek steril bir iğne ucuyla öncesinde bölgeyi iyot solisyonuyla temizlemek ondan sonra iğneyle kabarcığın tavanı bozmadan ortadan kaldırmadan sıvıyı çekmektir. Hem ağrıyı hafifletecektir hemde o bölgenin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır
Güneş yanıklarında olay çok ciddi boyuta ulaşabilir. Çünkü birinci derece içi su dolu kabarcıklarla kızarıklıklar ortaya çıktıysa, burada bazen oran çok büyükse vücut alanını göz önünde bulundurarak hastahaneye gitmek gerekebilir. İçsel bir takım koşullarda elektrolit dengeside bozulacaktır. Ve kişinin belkide serum takılarak sıvı ihtiyacını giderecektir. Ateş dengesinin düzenlenmesi vücut ısısının hararetin dengede olması hem yanıklarda hemde güneş yanıklarında ikinci ve üçüncü derece yanıklarda önem kazanabilir.
Dikkate alınmadığı zaman enfeksiyon kapma riski oluşturan su toplaması rahatsızlığı geçene kadar ayakta durmamaya özen göstermelisiniz. Ayaklarda su toplaması istirahat edildiği taktirde daha hızlı iyileşecektir. Ayaklarınızda su toplamasına ayakkabınız neden olduysa, aynı ayakkabıyı giymemeli veya sorunu çözmelisiniz. Ayaklarınızdaki su kabarcıkları geçmediyse içindeki sıvıyı temiz bir ortamda boşaltabilirsiniz. Su toplaması görülen ayaklarınız iyileşene kadar çorap giymemelisiniz.

Ciltte su toplanan yeri patlatmak doğru mudur?

Ciltte su toplanan yeri gelişi güzel patlatmak doğru değildir. Ama çok dikkatli bir şekilde su toplanan yeri steril olarak patlatılırsa faydası olabilir. Tabiki burada birinci olay enfeksiyon koşullarını ortaya çıkarmamak, ikincisi ağrıyı ortadan gidermek, üçüncüsü ise iyileşme sürecini hızlandırmaktır. Tabiki su toplama sebebinin iyi bilinmesi gerekir. Güneşe bağlı yanıktaki su toplamasıyla bir virüs hastalığında, dudak uçuğunda olan su toplanması aynı şekilde gerçekleşmez. Çünkü virüs ile ilgili olanda içinde ki su dolu kabarcıkta bulaşma olacağından doğal olarak birer partiküller yani parçacıklar vardır. Bu nedenle burada bulaşma yolu çok açık oluyor. Dolayısıyla gelişi güzel müdahale etmemek yada bilinçli olarak ne olduğunu bilerek müdahale etmek doğrudur. Travmaya bağlı içi su dolu kabarcıkların çok steril koşullarda içindeki suyu alarak boşaltmak faydalıdır. Ama kabarcığın tavanını koruyarak yanık içinde bu geçerli patlatmak doğrudur. Çünkü tavan kısmındaki deri parçası doğal bir koruyucu tabaka oluşturuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Su toplaması nasıl geçer? İşte su toplaması geçirmenin yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN