Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'' kutlandı

Giriş Tarihi: 19.10.2015 12:35
'Dünya Gıda Günü' kutlandı

Van’da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ‘’ dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Van'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından '' dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Tarım Meslek Anadolu Lisesi'nde düzenlenen ekinliğe Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, İş Kur Müdür Vvekili Mehmet Salih Serçe, Tarım Meslek Lise'si Müdürü Nejdet Hezer, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür'ü Fevzi Altuner, Dünya'da yaşan 5 milyar insanın olduğunu, bunlardan 1 milyar insanın açlıkla mücadele ettiğini söyledi. Bu anlamda her gün binlerce insanın açıklıktan öldüğünü ve sebebi ise dünyada üretilen gıdaların eşit paylaşılmaması olduğunu ifade eden Altuner, ''Dünya'da açlık o kadar çokken bir yandan açlıkla mücadele edenler, bir yandan da kilolardan kurtulmak için doktorlara başvuranlar var. Dünya'ya baktığımızda gıda konusunda ülkemizi kıyasladığımızda 80 milyona yakın turistlerle birlikte besleyebilen ve aynı zamanda da 30 milyar dolara yakın ihracat yapabilen bir güce ulaştı. Yani stratejik olarak gıda üretimi konusunda şu anda kendi kendimize yetebilen bir konumdayız. Bu günkü tema aslında kırsal refahın artırılması, sosyal yapı ve tarımdır" dedi.

Daha sonra öğretmenlerin hazırlamış oldukları slayt gösterileriyle devam eden etkinlik Tarım Meslek Anadolu Lisesi öğrencileri arasında düzenlenen dünya gıda günü konulu komposizyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerin verilmesiyle son buldu.

Her yıl Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, Dünya Gıda Günü olarak kutluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dünya Gıda Günü' kutlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN