Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ı riskini arttırıyor!

Sahalarda kullanılan yapay çimlerin yapımında kullanılan plastik maddelerin riskini arttırdığı ortaya çıktı. Özellikle de lerin kurtartışları esnasında oluşan sıyrıklardan dolayı plastik maddelerle temas haline geçmesiyle risk daha da artıyor.

Giriş Tarihi: 2.2.2016 09:40 Güncelleme Tarihi: 2.2.2016 10:38
Halı saha maçı kanser riskini arttırıyor!
'de gerçekleştirilen bir çalışmaya göre, kauçuk ve araba lastiklerinin geri dönüşümü ile elde edilen siyah plastik maddelerin, arsenik, cıva, kurşun ve benzer gibi ağır metaller içerdiği, bunların da ile yoğun olarak temasta olan kişilerin vücutlarına rahatça geçebileceği belirtildi. Washington Üniversitesi takımı teknik direktörü Amy Griffin, şu anda ABD'de aktif olarak futbol oynayan 158 sporcuda vakalarının görüldüğünü, bu sporcuların da büyük çoğunluğunu yüzde 60 oranıyla lerin oluşturduğunu vurguladı.

Kalecilerin defalarca atlayış yaptığını ve vücutlarının belirli bölgelerinde sıyrıklar oluştuğunu söyleyen Griffin, "Oluşan bu sıyrıklar sahada bulunan siyah plastik parçalar ile temas ediyor ve plastik içerisinde bulunan kanserojen maddeler kan yolu ile sporculara geçebiliyor. Zaten kanser vakalarının çoğu kan ile bağlantılı" ifadelerini kullandı. Söz konusu plastikleri üreten büyük firmalar ise bu iddialara karşı çıkarak ürettikleri plastik maddelerin güvenli olduğunu savunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halı saha maçı kanser riskini arttırıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN