Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tedavisinde umut veren yöntem

Giriş Tarihi: 12.2.2016 11:55
Kanser tedavisinde umut veren yöntem

ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı öğretim üyesi ve Hematolojik İmmünoloji Derneği Sekreteri Doç.Dr. Serdar Şıvgın, tıpta gelişen yeni tedavi yöntemlerinden tedavisinin de payını aldığını belirterek, nin nde hastalar için yeni bir umut olduğunu söyledi.

''İmmünoterapi ile hastalar kendini tedavi edebilecek''

Doç.Dr. Serdar Şıvgın, son yıllarda görülme sıklığı hızla artan hastalıkları ile mücadelenin tüm ülkelerin sorunu olduğunu söyledi. Doç.Dr. Şıvgın, bu nedenle insanlarda kanser hastalığına yol açan etkenleri azaltmanın yanında mevcut hastalıkta ise en doğru ve en etkili tedavinin uygulanmasının bir gereklilik olduğuna vurgu yaptı.

Doç.Dr. Serdar Şıvgın, şöyle konuştu:


"' de bu yöntemlerden birisidir. nde ABD'nin özel ilgilendiği ve uyguladığı immünoterapi, klasik kemoterapi yöntemine nazaran daha değişik bir uygulama. Kemoterapi ya da ışın uygulamalarında hastanın uzun süre hastanede kalması gerekirken; immünoterapi rehabilitasyonunda bir sonraki yıl içerisinde hastalar hastanede yatmadan evlerinde hekim kontrolünde alacakları ilaçlarla bizzat kendilerini tedavi edebilecekler. Hastalar tablet halinde kullanılan ilaçları ağız yöntemiyle alabilecek ya da küçük enjeksiyonları vücuda kendileri enjekte ederek tedavilerini sürdürmüş olacak. Kemoterapi uygulaması için hastanede yatmak zorunda kalanlarda ateş, kanama, damar içerisinde pıhtılaşma, akciğer enfeksiyonları benzeri sorunlar görülebiliyor. Hastalar, kanserden olmasa dahi bu tür enfeksiyonlardan kaybedilebiliyor. Bunun yanında saç dökülmesi, sosyal ve psikolojik sorunlar gelişiyor, hasta normal yaşamından uzaklaşmak zorunda kalabiliyor."

''Hastalar sosyal yaşantısından uzak kalmayacak''


İmmünoterapide hastanın işine gidebileceğini ve sosyal yaşantısından uzak kalmayacağını belirten Doç. Dr. Şıvgın, "Bu durum kişinin psikolojik olarak rahatlamasını sağlayacak. Bir sonraki 3-4 yıl içerisinde immünoterapi ve hematolojinin yanı sıra onkoloji alanında alışılagelmiş kemoterapi ajanlarının büyük kısmının yerine yeni tedavi seçeneklerinin geleceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Hematolojik İmmünoloji Derneği tarafından 24-27 Mart 2016 tarihinde Kıbrıs'ta düzenlenecek olan 1. Hematolojik İmmünoloji Kongresi hakkında da bilgiler veren Doç.Dr. Şıvgın, şunları ekledi:

"ABD'de araştırma ve uygulama aşamasında olan ülkemizde de kullanıma girmiş immünoterapi ilaçlarını ve yeni tedavi seçeneklerini bu kongrede duyurmaya çalışacağız. Bu kongremiz immünoterapinin tanıtımına yönelik aktivitelerden biri olacak. Hematolojinin günden güne değeri artan ve gelecekteki tedavi seçenekleri içerisinde en çok yer alacak alanların başında gelen immünoterapinin, hematolojideki yerine ve önemine dikkat çekmek, hematoloji dünyasındaki gelişmelerden meslektaşlarımızı ve ülke insanımızı haberdar etmeyi amaçladığımız bu kongrede; immünoterapinin hedefleri ve klinikteki uygulama alanları ile yeni geliştirilen ilaçlardan söz edilecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanser tedavisinde umut veren yöntem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN