Türkiye'nin en iyi haber sitesi

sorununa doğal çözüm

Stres kaynaklı olan yani bruksizmi yenmenin en etkili yollarından biri, çeneye lavanta yağıyla masaj yapmak. Beslenme listenize B5 vitamini içeren peynir ve tavuğu eklemeyi de unutmayın.

Giriş Tarihi: 1.3.2016 11:40 Güncelleme Tarihi: 1.3.2016 11:41
Diş gıcırdatma sorununa doğal çözüm
Modern çağın yarattığı stres ve düzensiz beslenmek, tıp dilinde 'bruksizm' adıyla bilinen diş gıcırdatmasına neden olur. Bruksizm, gece uyurken ya da gündüz uyanıkken istemsiz olarak dişleri sıkmak, çeneyi kenetlemek ve dişlerden gıcırtı sesi gelmesi olarak açıklanabilir. Sıklıkla 20-40 yaş aralığında daha sık görülen diş gıcırdatma rahatsızlığı, bazı durumlarda 4-5 yaşındaki çocuklar da bile görülebilir.

EN BÜYÜK NEDEN: SIKINTI VE STRES

* Günlük telaşlar, iş yoğunluğu, maddi sıkıntılar, eğitim sıkıntıları, gelecek kaygısı, ailevi problemler, trafik gibi strese neden olan durumlar, diş gıcırdatmasını da tetikler.

* Fazla kafein ve alkol tüketimi, sigara içmek, düzensiz uyku da bruksizme yol açar.

* Hırslı, aşırı rekabetçi ve sinirli kişilerde bu rahatsızlık daha sık görülür.

* Yanlış beslenme ve ve özellikle anti-stres vitamini diye de bilinen B5 vitamininin eksikliği önemli bir etkendir.

* Kalsiyum ve magnezyum eksikliği de diş gıcırdatmayı tetikler.

* Reflü rahatsızlığı ve antidepresanlar da diş gıcırdatmanın ortaya çıkmasına yol açabilir.

YEMEK LİSTENİZİN OLMAZSA OLMAZLARI


B5 vitaminini daha yüksek oranda almak, bruksizmi yenme konusunda oldukça etkilidir. Bunun için her gün düzenli olarak şu besinleri almaya özen gösterin:

Karaciğer, Balık, Tavuk, Yumurta, Peynir, Fasulye, Tümtahıllar, Hububatlar, Karnabahar, Bezelye, Avokado, Patates, Mısır, Kuruyemişler...

LAVANTA MASAJIYLA RAHATLAYIN

Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkisi olan lavanta, kasların gevşemesine yardımcı olur. 3 ya da 4 damla lavanta yağı, bir tatlı kaşığı badem yağı veya zeytinyağı ile karıştırın. Bu yağ karışımını çene ve boyun kısmına masaj yaparak uygulayın. Gün boyunca bir kez ve yatmadan önce yapacağınız bu masajla, bruksizm sorununuzu çözmeniz mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş gıcırdatma sorununa doğal çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN