Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ları beyazlatan bulundu

Bilim adamları ların beyazlamasına neden olan i buldu. Genin ayrıca tek kaş oluşumuna, sakalların ve kaşların kalınlaşmasına neden olduğu da açıklandı.

Giriş Tarihi: 7.3.2016 16:25
Saçları beyazlatan gen bulundu
Avrupa, Kuzey Amerika ve Afrika'dan farklı etnik kökenlere sahip 6 binden fazla gönüllünün DNA örnekleri inceleyen araştırmacılar, Kromozom 6'da bulunan bir in ların beyazlaşmasına neden olduğunu buldu. Melanin adı verilen deri, saç ve göz zarlarında oluşan biyolojik pigmenti IRF4 geni düzenliyor. Araştırmacılara göre; Kromozom 6'da bulunan bu gen saçların beyazlaşmasına neden olan tek gen olmayabilir.

University College London'dan Dr. Kaustubh Adhikari "Saç dökülmesine ve saç rengine etki eden birkaç gen olduğunu zaten biliyorduk; fakat insanlarda saçların ağarmasına ve aynı zamanda saç şekline ve yoğunluğuna etki eden bu gen ilk defa tespit edildi" dedi.

Adhikari "Bu buluş ancak farklı etnik kökenlerden gelen insanları incelediğimizde mümkün oldu. Bu çapta bir araştırma daha önce yapılmamıştı" diye konuştu.

ÇEVRE FAKTÖRLERİ DE ETKİLİ

Saçların rengini, pigmentlerin oluşturduğu melanosit denilen hücrelerden alıyor. Bu hücreler saç köklerinde bulunuyor. Yaşımız ilerledikçe melanositler pigment üretmeyi bırakıyor ve saçlar doğal rengini kaybedip grileşiyor. Saçların grileşmesinde birçok farklı genetik yapıyla beraber bazı çevre faktörlerinin de etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, bu buluş sayesinde yaş ilerledikçe beyazlanan saçların önüne geçilebileceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saçları beyazlatan gen bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN