Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hipnozla ameliyat, masrafı %50 azalttı

Prof. Dr. Akgül, kalp ameliyatı sonrası hastaların duymamalarını sağlayan hipnoz yöntemini geliştirdi. İlk kez uygulanan bu tedaviyle 7 günlük yatış süresi 1 güne indi

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Hipnozla ameliyat, masrafı %50 azalttı
Tıpta kendi adıyla bilinen tedavisi bulunan kalp cerrahı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi (SABİF) Dekanı Prof. Dr. Ahmet Akgül, ameliyatlarda hipnoz yöntemini kullanarak hastaların yoğun bakım, hastanede kalış süresi ve verilen ilaç miktarını azalttı. Ekibindeki anestezist Dr. Beyhan Güner'in hipnoz eğitimi almasıyla başlayan süreçte yapılan deneyin başarı oranı yüzde 100 oldu. Ahmet Akgül, bunun dünyada ilk olduğunu ve uluslararası tıp dergilerinde de makalenin yayımlandığını söyledi. Akgül, " kalp ameliyatı geçirenler ameliyat sonrası hiçbir hissetmedi. Hastanede kalış günleri 7'den 1'e indi. Bu da hastanenin giderlerini yüzde 50 azalttı. Ardından hastaların hayata çabuk katılmaları ve travma yaşamamaları nedeniyle işlerinin başına çabuk dönmelerine yardım etti" dedi.

BAŞARI ORANI YÜZDE 100
Akgül, bu araştırma için 22'lik iki gruptan kontrol grubunu klasik yöntemle, denek grubunu ise hipnozla ameliyat ettiklerini söyledi. Akgül, "Hastaya ameliyat öncesi yarım saat, operasyon sonrası ağrı hissetmeyeceği, çabuk iyileşeceği yönünde hipnoz yapıldı. Sonuç yüzde 100 başarı oldu. Ameliyat sonrası hiç ağrı hissetmediler" dedi. Hipnoz olanlara normalden az anestezi verildiğini söyleyen Akgül, "Hemşireler hangi hastanın hipnoz olduğunu bilmeden takip etti. Hipnoz olanların hepsi solunum cihazlarından hemen çıkarıldı. Hiç ağrı hissetmediler. Moralleri çok yerindeydi. Diğer grup 2 günde yoğun bakımdan çıkarken bunlar aynı akşam yoğun bakımdan çıktı. 3 gün içinde de taburcu oldu. Normal ameliyat olanlar ise 3 günde yoğun bakımdan çıktı, 7 günde de taburcu oldu. Kalp ameliyatı insanda travma yaratır. Hipnozla ameliyat olanlarda bunların hiçbiri görülmedi. Biz de bu araştırmayla ilgili makaleyi dünyanın tıp dergilerinden olan Alman The Thoracic and Cardiovascular Surgeon'da yayımlattık" diye konuştu.

AKGÜL'Ü İKNA EDEN ŞİKâYET
Akgül, bu önerinin kendisine ilk geldiğinde, bir hastaya sadece kalp için hipnoz yapılmasını istedi. Ameliyat sonrası ise hasta, "Kalbim hiç ağrımıyor ama damar aldığınız bacağımdaki ağrıdan duramıyorum" dedi. Akgül sonrasını ise şöyle anlattı: "Hipnozu yapan Dr. Güner'i çağırdım ve 'Hani hiç ağrı olmayacaktı' diye sordum. O da, 'Ama hocam hipnozu kalp için yap dediniz. Bacağı söylemediniz' dedi. O zaman ben de ikna oldum."

VARİSTE 7 MİLYARLIK TASARRUF ADIMI ATILDI
Prof. Dr. Ahmet Akgül, bacaklardaki varis ve lenfödemi bitirmek için yeni yöntem geliştirdiklerini söyledi. Akgül, "SABİF'te yanlış yürüme sonucu ortaya çıkan hastalıkları araştırıyoruz. Geliştirdiğimiz yeni teknikle hastaların yürüme yanlışlarını laboratuvarda tespit ediyoruz. Ardından da doğru adım nasıl atılır onu gösteriyoruz" dedi. Prof. Dr. Akgül, bu yöntemle yıllık 7 milyar liralık kamu harcamasının bitirilebileceğini vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hipnozla ameliyat, masrafı %50 azalttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN