Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fazla lık şansını azaltıyor

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, adaylarının, anne gebe kalmadan önce çok fazla tüketmesinin düşük riskini arttırdığını söyledi.

Giriş Tarihi: 7.4.2016 10:07 Güncelleme Tarihi: 7.4.2016 10:08
Fazla kafein babalık şansını azaltıyor

Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, tüketiminin gebeliğe olan etkisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çoksüer, Amerika Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Ohio Üniversitesi tarafından 501 çift üzerinde yapılan araştırmanın, kafein kullanımının düşük yapma riskini önemli bir ölçüde arttırdığını ortaya koyduğuna dikkat çekti. Çalışmada, anne ve adaylarının gebelik öncesinde günde en az 2 kafeinli içecek içmeleri durumunda anne adayının düşük yapma riskinin arttığının belirlendiğine işaret eden Çoksüer, İnfertilite alanının saygın dergilerinden biri olan "Fertility and Sterility" dergisinde yayınlanan çalışmaya göre de gebe kalmadan önceki 1,5 ay her gün en az 2 fincan kahve içen anne adaylarının düşük yapma riskinin yüksek olduğunun belirtildiğini kaydetti.

MULTİVİTAMİN HAPLARI DÜŞÜK RİSKİNİ AZALTIYOR

Yapılan çalışmada günlük vitamin takviyesi alımının anne adayının düşük yapma riskini azalttığına dikkat çeken Çoksüer, ?Kadınlarda hamilelik öncesi haftalarda her gün düzenli olarak alınan multivitamin hapları düşük riskini yüzde 55 oranında azaltıyor. Yumurtanın döllenmesi sonrası multivitamin haplarına devam edilmesi halinde risk oranındaki gerileme yüzde 79'u buluyor. Sonuç olarak düşük riskini en aza indirmek için hem anne adayının hem de baba adayının kahve tüketimini sınırlandırmak ve vitamin takviyesi alması gerekiyor. Kahveyi seven anne ve baba adaylarının her gün içmek yerine birkaç günde bir 1 fincan içmeleri bu işin kararı gibi gözüküyor? dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fazla kafein babalık şansını azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN