Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp kapağı kansız değiştirildi, 24 saatte taburcu oldu

Giriş Tarihi: 18.4.2016 15:41 Güncelleme Tarihi: 18.4.2016 15:42
Kalp kapağı kansız değiştirildi, 24 saatte taburcu oldu

Kayseri'de kalp kapak daralması olan 84 yaşındaki Ali Şen'in kalp kapağı Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü'nde kansız yöntemle değiştirildi. Hasta 24 saat sonra taburcu edildi.

Nevşehir'den 84 yaşındaki Ali Şen, darlığı ve göğüs ağrısı şikâyetleriyle Erciyes Üniversitesi Kalp Hastanesi'ne geldi. Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç.Dr. Nihat Kalay ve Prof.Dr. İbrahim Özdoğru tarafından durumu değerlendirilen hastaya, 'Ciddi kapak darlığı' teşhisi konuldu.

Kalp kapağındaki darlık nedeniyle normalde ameliyata alınması gereken hastanın kalp kapağı, ameliyatsız yöntemle anjiyoda ERÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç.Dr. Nihat Kalay ve Prof.Dr. İbrahim Özdoğru tarafından, yaklaşık 1 saat süren bir işlemle değiştirildi ve hasta kısa sürede taburcu edildi. Doç.Dr. Nihat Kalay, şu bilgileri verdi:

"Aort kapak daralması en ölümcül kalp hastalıklarından birisidir. Hastamızda da ciddi kapak daralması ve buna bağlı , göğüs ağrısı ve bayılma gibi şikâyetler vardı. Hastaya kapağın değiştirilmesi için ameliyat kararı verildi, fakat hastanın ameliyat riskinin çok yüksek olmasından ameliyat yapılamadı. Bu nedenle hastaya anjiyografik kapak değiştirilme işlemi yapmaya karar verdik. Yaklaşık bir saat süren işlemde hastaya hiç narkoz vermeden kasıktan özel yöntemle girerek, hastanın kalp kapağını değiştirdik. Hasta işlemden 24 saat sonra taburcu edildi."

Aort kapak darlığının önemi konusunda bilgi veren Prof Dr. İbrahim Özdoğru ise; bu rahatsızlığın özellikle ileri yaşlarda ortaya çıktığını, tedavi edilmediği takdirde ölümcül olduğunu anlatırken şöyle konuştu:

"Hastalarda darlığı, göğüs ağrısı, çarpıntı ve bayılma gibi şikâyetler oluşmaktadır. Hastalık muayene ve ekokardiyografi yöntemi ile tespit edilmektedir. Daha önceki yıllarda bu hastalığın tek tedavisi ameliyat ile kapağın değiştirilmesi şeklindeydi. Kardiyoloji alanındaki son gelişmelerle artık kapakta daralma anjiyografi yoluyla ameliyatsız olarak yapılmaktadır. Ülkemizde de bu işlem son yıllarda yapılmaya başlandı. Bizde Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji bölümünde kapak değişimi işlemini başarıyla gerçekleştirmekteyiz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp kapağı kansız değiştirildi, 24 saatte taburcu oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN